©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

YUMUŞAK ÇIBAN HASTALIĞI NEDİR? NASIL BULAŞIR?

YUMUŞAK ÇIBAN HASTALIĞI NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Yumuşak çıban hastalığı, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Dünyada sık yaşanan hastalıklardan biridir. Hastalığın yayılmasında iklim de büyük rol oynar. Araştırmalara göre tropikal iklimin baskın olduğu yerlerde yumuşak çıban oldukça yaygındır.

Yumuşak çıban, bir bakteri hastalığı olduğu için genital bölgelerde yaraların oluşmasına neden olur. Sadece cinsel ilişkiyle bulaşır. Belirtileri ise 3 ile 7 gün arasında ortaya çıkar. Vücuttaki yaralar, ilk başta küçük ve seyrek olsa da zamanla yaygınlaşır ve büyür.

Yumuşak çıban, kadınlarda daha fazla görülmektedir. Belirtileri, ilk başta fark edilmeyebilir. Bu yüzden genellikle yumuşak çıbana ileri seviyelerde tanı konulur. Bu da tedavi süresinin uzamasına neden olur.

Erkeklerde ise idrar yapımında yanma, sızı ve ağrılar ile kendini gösterir. Yumuşak çıban, şankroid adıyla da bilinmektedir.

Yumuşak Çıban Belirtileri Nelerdir?

Yumuşak çıban belirtileri, yaklaşık bir hafta içerisinde yaşanmaya başlar. İlk zamanlar oldukça hafif yaşandığı için fark edilmeyebilir. Bu belirtiler;

● Halsizlik,

● Yüksek ateş,

● İdrar yaparken yanma hissi,

● Vücutta iltihaplı yaralardır.

Oluşan yaralar, kanamaya başladığında yumuşak çıban hastalığının şiddetlendiğini gösterir. Hemen tedavi olunması gerekir. Aksi halde yaralar büyür ve yayılır.

Yumuşak Çıban Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Yumuşak çıban, cinsel yolla bulaşan hastalıklarının en tehlikesiz olanlarındandır. Ölümcül sonuçlara yol açmaz. Belirtileri, şiddetli şekilde yaşanmaz. Bu yüzden yumuşak çıban tedavisi kolaydır. Kısa sürede olumlu sonuçlar elde edilebilir. Ancak belirtileri uzun süre fark edilmediğinde tedavi süresi uzayabilir.

Tanı konulurken de idrar kültür testi yapılır. Test sonucu, pozitif çıktığında antibiyotik tedavisine başlanır. Yatarak muayene olma olasılığı oldukça düşüktür.

Tehlikeli bir hastalık olmasa da kolay bulaşan bir hastalıktır. Bu yüzden hasta eşinin de dikkatli olması gerekir. Tedavi süresi boyunca cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez. Gerekli durumlarda hastanın eşine de testler yapılabilir.

Yumuşak çıban hastalığı, genellikle ağız yoluyla bulaşmaktadır. Bu yüzden oval seks tercih edilmemelidir. Tedavi süresi boyunca da doktor tavsiyelerine eksiksiz uyulmalıdır.

Bazı kişilerde yumuşak çıban tekrarlanabilmektedir. Bunun nedeni, hastanın tedavi süresine özen göstermemesi ve doktor tavsiyelerine uymamasıdır. Hastalığın tekrarlanmaması için muayenelere düzenli gidilmelidir.