• Aybüke Eker

Vajinada oluşabilecek 4 sağlıklı kokuAraştırmalara göre vajinada ortalama 2100 farklı koku molekülü bulunuyor. Sağlıklı bir vajina pek çok doğal kokuya sahip olabilir ama çiçek kokusu bunlardan biri değil...


Kadınlarla ilgili güzellik ürünlerinin satıldığı bir mağazaya veya eczaneye girdiğiniz zaman vajinanıza çiçeksi bir koku vaat eden pek çok ürünle karşı karşıya gelebilirsiniz. Tüm doktor ve biyoloji bilgisine sahip sağlık çalışanlarının bildiği ama biz kadınların genellikle bilmediği şey ise; bu ürünlerin aslında vajinal floraya fazlasıyla zararlı olduğu... Bu zarardan sonra vajinanız daha da kötü kokmaya başlayabilir. O yüzden onu doğal florasıyla baş başa bırakmak gerek.


Vajinalarda yaşayan sağlıklı bakteriler regl döngüsü, temizlik alışkanlıkları ve bazen salt genetik sebeplerden ötürü bazı kokulara sebep olurlar ve bu tamamen normal, sağlıklı bir durum.


1. Ekşi

Vajinaların ekşi, mayalanmış gibi bir kokuya sahip olması oldukça genel bir durum. Ev yapımı yoğurt, ekşi mayalı ekmek, hatta bazı özel yapım biraları düşünün... Bu tarz bir kokuya sahip olmanız sağlıklı bir vajinaya işaret veriyor.


Ekşi kokunun bilimsel sebebi;

Asit. Sağlıklı vajina genel olarak asidik bir yapıdadır ve bu asitler ekşi kokuya sebep olur. Belki de burun kıvıracağınız bu asitler vajinada zararlı bakterilerin ürümesine engeldir.

2. Madeni para veya bakır kokusu

Pek çok kadın bu tarz bir koku sebebiyle doktora başvurur ama korkulacak bir şey yok. Bu tür kokular çok nadir durumlarda kötü bir şeyin işareti olarak görülmüş...


Madeni kokunun bilimsel sebebi;

Regl. Kanın içinde bulunan demirden ötürü, regl döneminde vücuttan atılırken kan vajinaya belirli bir koku sindirir.


Seks. Cinsel birliktelik sırasında yeterince ıslaklık oluşmadıysa sürtünmeden ötürü hafif kanamalar görülmesi normaldir, bu durumdan sonra da vajinada bakır kokusu oluşabilir.


3. Şeker kamışı veya pekmez kokusu

Eğer şeker kamışı kokusuna aşinasaysanız, aklınıza gelen beyaz çikolatalı mocha veya fırından yeni çıkmış kurabiye kokusu gibi bir kokudan bahsetmediğimizi anlamış olmanız gerek. Daha çok toprağımsı ve güçlü bir kokudan bahsediyoruz. Merak etmeyin bu tarz bir koku kesinlikle sağlıklı!


Pekmez kokusunun bilimsel sebebi;

Bakteri. Evet, yine bakteriler... Vajinadaki yararlı bakteri sistemi her gün, hatta her saat değişen bir sistem. Bu değişimler sırasında şeker kokusu duymanız hayli olası.
4. Ağartıcı tarzı kimyasal koku

Pek çok kadın doktora, vajinasından gelen yeni yıkanmış bir banyo kokusu duyduğundan şikayet eder. Amonyak benzeri bu koku da diğerleri gibi kötü haber belirtisi değil, gayet normal.


Kimyasal kokunun bilimsel sebebi;

İdrar. Çamaşırınızda veya vulva etrafında kalmış idrar genel olarak kimyasal bir kokuya sebep olabilir. Aklınızda bulunsun; idrarda keskin amonyak kokusu vücudunuzun susuz kaldığı anlamına da gelir.

Cinsel korunma. Cinsel korunma ve cinsel ilişki yardımcısı ürünler (prezervatif, kayganlaştırıcı vb.) vajinada kimyasal bir kokuya sebep olabilir. Eğer durum böyleyse doğal olan kayganlaştırıcılar ve farklı çeşit ve marka prezervatifler kullanmayı deneyebilirsiniz.
* Bonus Bilgi *

Şehir efsanelerinden biri olan balıksı koku. Evet, bu kötü haber işaretçisi. Bozuk balık gibi bir kokuya ek, koyu kıvamlı bir akıntınız varsa bir an önce bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekiyor.

280 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.