• Aybüke Eker

Tampon Kullanımı Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?Özellikle ülkemizde fazlaca tercih edilmeyen, hatta korkulan tamponlar hakkında pek çok şehir efsanesi bulunmakta. Genç kızlar "bekaret"leri bozulacağı şüphesiyle tampon kullanımından kaçınıyor. Yazımıza başlarken bu konudaki ayrımı sizlere sunmak istiyoruz. Kızlık zarı, dış vajinal bölgeyi kaplayan veya çevreleyen mukozal bir dokudur. Bekaret ise genel anlamda, daha önce cinsel ilişkiye girmemiş olma durumudur. Bir kişi kızlık zarına sahip olabilir ama daha önce cinsel yakınlaşmalar yaşadığı için kendini bakire olarak tanımlamıyor olabilir. Aynı şekilde bir kişi sağlık sebeplerinden veya genetik açıdan kızlık zarına sahip olmayabilir ama daha önce cinsel birliktelik yaşamadığı için kendini bakire olarak tanımlıyor olabilir. Biri anatomik bir parçamızken, diğeri sosyal ve psikolojik bir olgudur. Yazımızda tamponun anatomik parçamız olan kızlık zarıyla olan ilişkisini ele alacağız.Kızlık zarınızın tipine bağlı olarak, tampon kullanımında zarar görmesi ihtimaller arasında. Medikal açıklamalara göre 6 farklı tip kızlık zarı bulunuyor ve bazı kadınlar hiç kızlık zarı olmadan doğuyor. Eğer kızlık zarının sizin için psikolojik ve sosyal anlamı varsa (çoğu Türk kadınında olduğu gibi, bu kesinlikle normal), ilk ilişkinizi yaşayana kadar beklemek isteyebilirsiniz.Kızlık zarı genel olarak esneyebilen bir yapıda olduğu için eğer pelvik kaslarınızı kasmazsanız, parmak kalınlığında bir tampon ona zarar vermeyebilir. Aslında ilk cinsel ilişkide kanama olmaması da oldukça normal bir durumdur. Bu, kaslarınızı kasmadığınızı, sizin ve partnerinizin uyumunu gösteriyor olabilir. Fakat ne yazık ki bazı kadınlar için bacakları kasmamak çok zor olabilir, psikolojik olarak vajinismus durumu yaşıyor olabilirler.
Eğer kızlık zarını ilk cinsel ilişkinizin göstergesi olarak görmüyorsanız (yine çoğu Türk kadınında görüldüğü gibi, bu da kesinlikle normal), o zaman ilk önerimiz eczaneden veya kadın bakım ürünü satan mağazalardan en ince ve küçük tamponu seçmeniz olacaktır.Ellerinizi iyice yıkadığınızdan ve temiz olduğundan emin olun. İşlemi (büyük ihtimalle) banyoda gerçekleştireceğiniz için, hemen öncesinde elinizi yıkamak en güzeli olacaktır. Size en rahat gelen pozisyon ayakta durmak mı yoksa oturmak mı, sizin karar vermeniz gereken bir şey. Squat pozisyonunda durabilir yada ayakta dururken bir ayağınızı klozet üzerine koyabilirsiniz. Tamponun ucundaki ipin sallandığından emin olun, tamponu yerleştirdiğiniz zaman ipsiz olan ucu yukarı bakacak, ipli kısım ise aşağı.Bir elinizle tamponu ipli ucuna yakın tutarken diğer elinizle vajinal bölgenizin "labia" isimli, etli dış kısmını ayırın. Tamponu yavaşça dik bir şekilde vajinal açıklığınıza yerleştirin ve ittirin. Aplikatörsüz bir tampon kullanıyorsanız, yani elinizle içeri ittirmeniz gerekiyorsa, önce tampon ve ardından ittirdiğiniz parmağınızın tümü vajinanıza girene kadar ittirmeniz gerekir. Aplikatörlü bir tampon kullanıyorsanız, şırınga yapısında olduğunu göreceksiniz ve bir şırınga sıkar gibi alttaki parçasını ittirmeniz gerekir. Daha sonra aplikatörü çıkarın.


İki işlemde de ipin vajinanızdan sallandığından emin olun, daha sonra bu ipi çekerek çıkarmanız gerekecek.Püf noktası, eğer tamponu hala hissedebiliyorsanız, yanlış bir uygulama yaptınız demektir. Doğru yerleştirilmiş bir tamponu, tam olarak vajinaya yerleştiği için hissetmeniz mümkün olmaz.Eğer bu işlemde birkaç denemede bulunmanıza rağmen acı çekiyor veya başarısız oluyorsanız sizin için en iyisi bir kadın doğum uzmanına danışmak olacaktır. İşlemi regl akıntınızın yoğun olduğu bir gün denemenin yardımı olabilir, akıntı vajina girişinizi kayganlaştıracaktır. Her 4-5 saatte bir değiştirmeye, 6 saati asla geçirmemeye özen göstermeyi unutmayın. Kalkıp tampon değiştirmek zor olabileceği için ve uykunuzun ortasında uyanmak istemeyeceğiniz için gece yatarken takmamanızı öneririz.


Sağlıklı günler!

911 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.