©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Sancılı Adet Görme

Kadınların yarısından fazlası adet dönemlerinde az veya çok ağrılı olacak şekilde döngüyü yaşayabilmektedir. Adet sancıları, rahmin kendini olası bir gebeliğe hazır konuma getirmek için yumurtalıkların yenilenmesinden kaynaklanıyor. Bu süreç içerisinde değişik hormonlar salgılayan kadın vücudu şiddetli karın kasılmalarıyla mücadele içerisine girebiliyor. Regl dönemi oluşan ağrılar kişinin vücut yapısına bağlı olarak aşırı derecede tahammül edilemez sonuçlar doğurabilir. Yaşanan ağrılar nedeniyle günlük yaşantıda iş ortamında veya farklı organize planlarına katılmama durumları bile yaşanabilir. Bazı kişilerde ise durum farklı olarak belirli ağrı kesicilerle sancılar kontrol altına alınabilir. Yaklaşık 10 kadından birinde şiddetli şekilde geçen adet dönemi normal karşılanmayabilir. Bu yüzden etkili şekilde yapılan tetikler sonucunda ağrıların neyden kaynaklandığı net biçimde açıklanabilir.

Adet Kanamalarında Neden Ağrı Olur?

Sancılı adet görme normal şartlar altında ay içerisinde adet görme mekanizmanın önemli parçası olan rahim kasılmasının şiddetli şekilde oluşmasından kaynaklanmaktadır. Rahim kasılmaları içerisinde salgıladıkları hormonlar sayesinde gebe durumu oluşmaması halinde katmanı vajinal yol vasıtasıyla dışarı atmaktadır. Buda ister istemez kadın vücudunda yer alan karın bölgesinde dayanılamaz ağrıların doğmasına neden oluyor. Genel olarak baktığımızda rahim içinin temizlenmesi adet döneminde kadının olması gerektiğinden daha fazla kan kaybı yaşamamasından meydana geliyor. kasılmaların temel nedeni de bu işlem sırasında salgılanan prostaglandin adı verilen hormonun aşırı şekilde salgılanmasından beyin fonksiyonlarını tetikleyerek ağrının çoğalması şeklinde kabul edilmektedir.

Ağrıların Giderilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Ağrıların vücutta daha az şekilde hissedilebilmesi için rahim tabakanızı rahatlatacak sıcak su torbalarını karın bölgenize takviye edebilirsiniz. İlk defa adet olan kişiler veya adet döngüsü sancılı şekilde geçen kadınlarda kusma, mide bulantısı, baş ağrısı gibi nedenlerde meydana gelebilir. Bunların önüne geçebilmek için ağrı kesici veya mide bulantısını engelleyen ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağrı kesicilerle sancılarınızı kontrol altına alıyorsanız muhtemel olarak daha fazla sorun yaşamazsınız. Fakat ağrı kesici almanız halinde ağrılar şiddetleniyorsa mutlaka jinekolog muayene olmanız gerekecektir. Tedavi sürecinde adet döngüsünün neden bu kadar ağrılı olması gibi temel sorular cevaplanabilmektedir. Buda çoğu şekilde enfeksiyon veya bağışıklık sistemleri düşük olan kişilerde meydana geliyor.