©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır

Teknolojinin gelişmesiyle artan hareketsizlik ve yanlış beslenme alışkanlıkları günümüzün de aşırı kilolar almasına yol açmaktadır. Yaşantımıza baktığımızda 10 insandan 5’i kilo şikayetinden yakınıyor. Peki sağlıksız beslenmenin doğurmuş olduğu ciddi hastalıklar var mı? Tabi ki de, sağlıksız beslenme oldukça ciddi hastalıkların vücutta belirlenmesine yol açıyor. Bunlardan en tehlikeleriyse; şeker hastalığı, bağırsak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, insülin direnci, böbrek hastalıklar, mide ve tiroid baş çekmektedir. Sizlerde normal vücut endeksinizin dışındaki kilolara sahipseniz korkmanıza gerek yok. Çünkü yapacağınız sağlıklı diyetin ardından istenmeyen kilolardan kolayca kurtulabilirsiniz. Fakat bu yola koyulmadan önce kötü beslenme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmanız gerekiyor.

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Kilo vermek isteyen kişiler oluşturmuş oldukları diyet listesinde bulunan besinlerin yeterli ve dengeli olması büyük önem arz etmektedir. Bazı insanlar diyet yaparken dengesiz beslenme yöntemine başvurmaktadırlar. Buda vücutlarında aniden yaşanan dengesizlikler sonucunda ciddi rahatsızlıklar doğurmaktadır. Sağlıklı diye listesinde karbonhidrat, yağ, vitamin, protein ve mineral gibi vücudun gereksinim duyduğu besinleri tüketmeniz gerekiyor. Aynı zamanda hazırlanan diyet listesinin esnek olmasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Listede kişinin tek bir besine bağlı bırakmadan çeşitli besinlerin tüketilmesi adına hazırlanması diyetin sıkıcılığını önleyerek sürdürebilirliğini sağlayabilir. Diyet yaparak kilo vermek isteyenler, yaş, gelir durumu, beslenme alışkanlıkları, çalışma koşulları gibi faktörleri göz önünde bulundurarak değerlendirmesi hedeflenmekte olan kiloya ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Diyet Listesi Nasıl Uygulanmalıdır?

Diyet listesinde vücudun duymuş olduğu kalori durumları karşılanmadığı zamanlarda vücut otomatik olarak kıtlık hissini beyne yansıtmaktadır. Bunun sonucunda metabolizma hızınızda düşüklükler yaşanarak vücudunuz besin ihtiyacı depolamış olduğu bedeninizden harcayacaktır. Bundan kaynaklı olarak diyet programınızı sonlandırdığınızda verilen kilonun fazlasıyla geri alınma süreci yaşanacaktır. Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız diyetisyeninizin sizlere hazırlamış olduğu listeye göre devam etmeniz gerekiyor. Bununla birlikte hiçbir şekilde kendinizi aç bırakmayın. Aç olduğunuzu hissettiğiniz zamanlar sizleri doyuracak olan elma gibi doyurucu besinler tüketmeye başlayın. Aniden kilo verme planlarını uygularsanız kan şekeri düşmesiyle gün içerisinde bayılma durumlarıyla da karşı karşıya gelebilirsiniz. Diyet saatlerinize uygun şekilde devam etmeniz sağlığınız açısından önem teşkil etmektedir.

1 görüntüleme