©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Şiddetli Adet Sancıların Nedenleri

Pek çok kadın yaşamış olduğu adet döneminde az ya da çok sancıyla karşı karşıya gelebiliyor. Fakat yaklaşık yüzde 5 kadarında ise adet dönemi oldukça sancılı geçiyor. Şiddetin yoğun olmasından kaynaklı olarak kadın 1-3 gün içerisinde iş yapamayacak duruma geliyor. Hatta yatağa bağlanmasına kadar ağrıların oluşması söz konusu olabilir. Adet dönemleri 25 ila 35 gün içerisinde belirlenen günlerde kadınlarda meydana geliyor. Belirli olan güne yaklaşıldığı zamanlarda kadınlarda değişik ağrıların oluşumunu da tetikliyor. Tamamen normal görülen bu belirtiler bir yerden sonra anormalin dışına çıkabiliyor. İlk olarak kramp, bel ağrısı, kas ağrıları ve bacak gibi ağrılar oldukça yaygın şekilde görülebilir. Fakat ağrıların şiddeti gittikçe artıyorsa, Kullanmış olduğunuz ağrı kesiciler yeterli gelmiyorsa mutlaka Jinekolojik doktora başvurunuz.

Şiddetli Adet Sancıların Nedenleri

Adet sancıları kramp tarzında kasık bölgelerinde sıkça görülmektedir. Yoğun şekilde bel ağrıların oluşmasına sebep olan adet sancıları sinirlilik, kabızlık, sık idrara çıkma gibi rahatsızlıkların doğmasına da neden olabilir. Sancılı adet görme kadın vücudunun bir mekanizması olan rahim bölgesinin aşırı kasılmasından meydana geliyor. Rahim üzerinde salgılanan bazı maddeler kasılmanın az ya da çok şiddetli olmasını etkileyebiliyor. Adet döneminde doktorların vermiş olduğu ilaçlarda salgılanan maddenin yoğunluğunu azaltmaya yaramaktadır. Ağrı kesiciler dönemsel olarak farklılıklar meydana getirebiliyor. Örneğin ilk oluşan Regl dönemi oldukça şiddetli geçer. Fakat yaş ilerledikçe oluşan adet zamanları daha az sancılı olarak geçiyor. Adet sancılarının belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bunları da şu şekilde sıralayabiliriz;

Psikolojik nedenler,Rahimi tetikleyen tümörler,Rahim ağzının dar olması,Rahmin değişik pozisyonlarda bulunması,Rahmin en içi tabakası rahmin dış tabakalarına yakın olmasıRahim ağzında belirlenen iltihap,

Gibi nedenler sancılı ağrıların oluşmasına etken yaratıyor. Sürecin dayanılmaz hale gelmesi durumunda doğum kontrol hapların kullanılması devreye giriyor. Doktor kontrolünde verilen bu haplar yumurtalıkların oluşmasını engelleyen hızlıca dışarı atılmasına neden oluyor. Buda adet sancıların sorun olmasını ortadan kaldırabilir. Yapılan bütün tedaviler yanıtsız kalması durumunda ileri düzey incelemeleri başlatılır. Yapılan incelemelerde karın boşluğu gözetlenir. Endometriozis saptanması durumunda daha farklı tedavi yöntemlerine başvurulur.


Şiddetli regl dönemlerinizde sizlere iyi gelecek olan HoneyBox kutularından satın alabilirsiniz. Bu dönemlerde kendinizi iyi ve rahat hissedersiniz.

16 görüntüleme