• Neyir

REGL ZAMANI GENİTAL BÖLGEDE OLUŞAN KOKU VE GENİTAL BÖLGE BAKIMIÜreme çağındaki kadınlarda vajinal akıntının olması çok normaldir, her kadının hormonları ve vücudu farklı olduğundan kişiye özel bir akıntı durumu mevcuttur diyebiliriz. Regl zamanı genital bölgemizde oluşan kokunun yarattığı rahatsızlığı önlemek amacıyla sizlere bir kaç bilgilendirme ve tavsiye yazısı hazırladık.


Öncelikle genital bölgede oluşan kokunun çok doğal ve normal olduğunu unutmamalıyız. Akan kan ve koku rahmin içerisinden gelir ve steril olarak kabul edilir. Oluşan koku enfeksiyon sonucu oluşan bir koku olmadığı gibi kanımızın içerisinde olan kimyasal maddeler ve proteinlerden dolayı oluşur.

Vajinal bölgede oluşan kokunun geçmesi için öncelikle bölgenin temizliğine dikkat etmeliyiz. Sık sık ped ve tampon değiştirmek, temiz iç çamaşırı kullanmak temizlik açısından çok önemlidir. Ped ve tamponların 3-4 saatte bir değiştirilmesi önerilmektedir, çünkü bölgede kalan ped ve tamponun nemlilik oluşturması bölgede mantar ve enfeksiyon olasılığını arttırıcaktır.

Pamuklu yüzeye sahip pedleri kullanmak genital bölgemiz için önemlidir. Kutularımızın içerisinde olan Sleepy pedlerin bu bakımdan güvenilir olduğunu hatırlatmak isteriz. İç çamaşırlarımızın ise sentetik kumaştan olmamasına dikkat etmeliyiz. Pamuklu ve dar olmayan iç çamaşırları bölgenin temizliği için önemli olduğu gibi sağlığı açısındandan önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede bölgenin hava almasına yardımcı olmuş oluruz ve terlemeyi de azaltırız.

Banyo ve duş sonrası bölgenin iyice kurulanması bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarından korunmamızı sağlayacaktır. Aynı durumun havuz ve deniz içinde geçerlidir. Kısacası bölgeyi sürekli kuru tutmalıyız.

Bazı kişiler kokuyu önlemek için kimyasal maddeler kullanmaktadır. Deodorant ya da sprey gibi kimyasal maddeler genital bölge için zararlıdır bu gibi kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır. Regl zamanında vajinal bölgemizin tüm mikrop ve mikroorganizmalara açık olduğundan dolayı kullanılan kimyasal maddeler bölgede mantar, uçuk, siğil gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bölgenin temiz tutulması için duş ve banyo sırasında bol su ile yıkamak yeterli olucaktır.

Kokuyu geçiren bazı önerilerimiz arasında bol su tüketmek ve regl zamanı şekerli ve kafein içeren içecekleri tüketmemek kokunun oluşmasını engelleyecektir. Bitkisel bir yolla kokuyu önlemek ise çemen otu ile mümkündür. Bir bardak suya bir çay kaşığı çemen otunu haftada bir defa düzenli bir şekilde tüketmek kokuyu azaltacaktır. Regl döneminde vücut direnci düşük olan kadınlarda regl zamanlarında yorgun hissetmenin önüne geçilmesi için beslenmemize bu dönemlerde daha çok dikkat etmeliyiz. Özellikle meyve, sebze, posalı gıdalar ve protein bakımından zengin besinlerin tüketilmesi önemlidir. Kutularımızın içerisinde olan atıştırmalıklar bu dönemlerde sizlere çok iyi gelicektir.


Sevgilerimizle;

Kaynaklar:

www.acıbadem.com

www.milliyet.com


1,088 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.