©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Regl Libidosu Ne Demek

Cinsel yaşam hayatını parmaklarının ucunda oynattığını söyleyen libido, son zamanlarda halk tarafından oldukça popüler olmuş durumda. Bazı erkekler libidosunun yüksek olmasından dolayı karşıdaki kişiyi kolaylıkla tavlayabileceğini düşünmektedir. Kadınlarda da cinsel arzunun yükselmesi gibi durumlar yaşanıyor. Fakat libido dediğimiz olay yükselme ve düşüş göstermesinden ötürü her zaman istediğinizi yapamayabilirsiniz. Libidonun düşük olmasından dolayı yaşanan cinsel birlikteliklerde zevkin alınmadığı, tersine olayların yani kişinin acı çekmesine sebep olmaktadır. Yüksek olması durumlarında da her iki tarafta da birlikteliğin oldukça arzulu şekilde yaşandığını belirtebiliriz. Fakat dış hayatın yaşatmış olduğu bazı etkenlerden dolayı da düşüşler yaşayabilirsiniz. Uykusuzluk, ruh sağlığı, sağlıksız beslenme yüzünden durumlar olayı istemsiz hale getirebiliyor.

Libido Nasıl Düşer?

Bireylerde yaşanan testosteron seviyeleri düşük olmasıyla birlikte libido düşüşleri meydana gelebilmektedir. Testosteron seviyeleri insanlarda desilitre başına 300 ila 350 arasında değişiklikler yaşadığında düşük libido ya da düşük T olarak kabul edilmektedir. Buda her iki tarafta da cinsel arzusunu azalmasına neden olmaktadır. İlerleyen yaşlarda kullanılan ilaçlar yüzünden de libido düşükleri görülebilmektedir. Örneğin depresyon, tansiyon gibi ilaçların kullanılması etkilerin yavaşlamasını kesinlikle hızlandırıldığı kesinleştirilmiştir. Ya da günün yorucu şekilde geçmesi, uykusuzluk, baş edilmeyen ağrılar, stres yaşantılarında meydana gelmesiyle düşüşleri tetikleyebilmektedir. Regl sürecinde kadınlarda meydana gelen libido yükselmeleri orgazm hormonlarını reaksiyona geçirterek cinsel arzu isteğini de üst seviyelere çıkarıyor. Bununla birlikte pek çok kişi regl sürecinde cinsel ilişki yaşayabilmektedir.

Libido Nasıl Yükseltilir?

Öncelikle ruh halinizin iyi olması libido artışlarınızda yükselmelerin yaşanmasını olumlu etkileyebilir. Bununla birlikte gün içerisinde yaşadığınız olumsuzluklardan uzak durmanız ve sürekli olarak pozitif hareketler sergilemeniz sizi daha iyi hale getirecektir. Buda libido seviyenizi yükselterek her şeye farklı açıdan bakmanıza olanak tanıyacaktır. Besinlerle de bunu desteklediğiniz halinde kaçınılmaz seviyeler yaşayabilirsiniz. Örneğin sık olarak çilek, ginseng, fındık, sarımsak, maydanoz, biber, çikolata, bal gibi ürünler tükettiğinizde vücudunuzu daha sağlıklı hale getirerek hayatınızı daha güzel hale getirebilirsiniz. Huzurlu ilişki yaşadığınız sürece libido yükselişleri yaşayabilirsiniz. Fakat ruh sağlığınızın iyi olmadığı zamanlarda çok isteseniz bile cinsel birlikteliklerden uzak durmanıza neden olabilir.

42 görüntüleme