©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Regl Libidosu

En son güncellendiği tarih: Şub 26

Her ay düzenli olarak kadınlarda yaşanan regl dönemi pek çok farklı ve psikolojik etki yaratabiliyor. Vücudun istemsizce bazı şeyler istemesi durumunda hormonsal değişikliklerin yaşandığı apaçık şekilde gözetlenebiliyor. Baş edilmeyen sırt ve bel ağrıları, kramplar, mide bulantısı, halsizlik, baş ağrısı, gelgitler ve psikolojik travmalar regl öncesi veya sırasında kişiyi tesir altına alıyor. Tüm bu ağrıların yanında kişinin kendini kontrol edemeyeceği hatta zaman zaman tahmin bile edemeyeceği bazı içgüdüsel duygular yaşayabiliyor. Bunlardan sıkça rastlananlardansa sıkça çikolata yemek, sarılmak, şefkat beklemek, ilgiyi hissetmek gibi eğilimler daha da fazlalaşıyor. Yemek gibi değişik türde istemlerin yanında bazı kadınlarda regl dönemi içerisinde libido artışlarının da yaşandığı içgüdüsel kavramlar yerini alıyor.

Libido Ne Zaman Artış Gösterir?

Regl zamanında başlangıç gününden sona doğru belirli Östrojen hormon salgılamaları yaşanıyor. Her geçen gün daha da fazla artış gösteren bu durum ileriki günlerde en yüksek seviyeye ulaşıyor. Ovülasyon yani yumurtlama döneminde bu süreç beklenenin yüksek durumlarında kendini gösteriyor. Bütün bunları göz önünde bulundurursak aslında Libido dediğimiz olay kadının yumurtlama zamanında sıkça görüldüğünü belirtebiliriz. Bazı araştırmalar kurumları yaş aralıkları 23 ila 45 yaş arasında bulunan kişiler belirlenerek toplamda 115 kadına belirli sorular yöneltmiştir. Neticesinde sorulan sorularda kadınlarda cinsel isteğin artış gösterdiği durum orgazm derecesinin tavan yaptığı aşamalar yumurtlama dönemi olarak kesinleşmiştir. Libidoyu kısaca özetleyecek olursak kadınlarda cinsel artışların ve düşüşlerin yaşandığı olayı kalem altına alabiliriz.

Regl Libidosu

Regl Libidosu PMS yani regl öncesi döneminde kadın vücudunda gerçekleşen olaylarda yavaş yavaş kendini açığa çıkarmaktadır. Bu durumda vücut içerisinde yaygınlaşan östrojen hormonu sayesinde kadın regl sürecini yaşama aşamasına girmektedir. Vücudun değişik istemleri arasında bulunan cinsel ilişki isteği de oldukça fazla seviyeye ulaşıyor. Yapılan bazı araştırmalara göre 19 kadın arasında yapılan incelemeler neticesinde yumurtlama döneminde kadınların daha cazibeli ve seksi tavırlar içerisinde olduğu belirlenmiştir. Bu durum sevgi, özlem, pişmanlık, huzursuzluk, şişkinlik sorunlar yarattığı gibi kadın vücudunda vajinal bölgenin değişik istemeleriyle cinsel istek arzusu oluşabilmektedir.

3,301 görüntüleme