©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Regl Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi

Kadın libidosu özellikle regl sürecinde yüksek artışlara ulaşarak kadınlarda cinsel istek arzusunu tetiklemektedir. Adet döneminde yaşanan kasık ağrıları, baş dönmeleri, bel ağrıları, mide bulantıları gibi durumlar ise kişinin büyük sancılarla baş etmesine neden oluyor. Fakat bazı kişilerde adet sancıları oldukça seyrinde gerçekleşerek fazla rahatsızlık vermeden bu sürecin yaşanmasına neden olabilmektedir. Dönemi sancısız şekilde geçiren kişilerde oluşan cinsel istek kendilerini tatmin edebilmektedir. Fakat regl döneminde cinsel ilişki nasıl karşılandığı hakkında pek çok kişi bilgi eksikliği yaşamaktadır. Uzman doktorların yaptığı araştırmalara göre kendini rahat hisseden kişilerin tüm ay boyunca ara vermeden ilişki yaşayabileceğini söylemektedir. Bu her iki taraf açısından da sorun teşkil etmeden yaşanabiliyor.

Regl Döneminde İlişkiye Girmek Tehlikeli Midir?

Adet döneminde kendini rahat hisseden kadınlar kendi arzuları dahilinde cinsel ilişki teması kurabilirler. Fakat oluşan birliktelik sonucunda rahim içerisinde bulunan kan parçacıkların dışarıya atılması görülebilir. Buda yaşanan birlikteliği olumsuz etkileyebilir. Kendinizi güvence altına almak için de bu kanamaların oluşumunu kontrol altına alarak cinsel birlikteliğinizi yaşayabilirsiniz. Yani kısacası Regl döneminde cinsel ilişki tehlikeli bir durum değildir. Bunun aksine bazı kişilerde ilk günden 3. Güne kadar artış gösteren östrojen hormonu cinsel isteklerini artırarak birliktelik yaşamalarına sebep olabiliyor. Bazı araştırmalar vajinanın orgazm olmasıyla birlikte kadının yaşamış olduğu regl ağrıları dinerek hazzı artırmaktadır. Buda regl sancılarını ve adet öncesinde yaşanan ağrıların dinmesini göstermektedir.

Korunmayı Unutmayınız

Regl süreci boyunca kadınların rahminde oluşan yumurtalıklar başlama gününden son aşamaya kadar dışarı atılmaktadır. Yoğun kan kaybı yaşanan kadınlarda vajinanın kirlenmesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Adet döneminde yaşanan cinsel ilişkilerin enfeksiyon kapma oranları daha yüksek olduğundan dolayı yapılan cinsel birlikteliklerin mutlaka korumalı olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde oluşan bakteriler vajinal hastalıkların meydana gelmesini tetikleyebilir. Her iki tarafta da büyük sorunlar oluşturacak beraberliğin koruma adı altında yapılmasını öneriyoruz. Ayrıca kadının yoğun sancı çektiğini görüldüğü zamanlarda birlikteliğin iyi bir fikir olmadığını da bilmeniz gerekiyor. Sadece kendini bu duruma hazır isteyen kişiler regl dönemi cinsel ilişkiye girebilir.

476 görüntüleme