• Aybüke Eker

Regl Öncesi Göğüs HassasiyetiRegl öncesi göğüs hassasiyeti veya medikal adıyla “mastalji” kadınlar arasında sıklıkla görülür. Bu sendrom prementrual sendrom (PMS) denen grubun yalnızca bir parçasıdır. Medikal alanda adet dönemi öncesi topak topak olmuş ağrılı göğüs acısı "fibrokistik göğüs sendromu" olarak adlandırılır.


Kadınlar adet öncesi göğüslerinde büyük yumrular hissedebilir. Biraz ovulduğunda yumuşayabilen bu yumrular regl bittiğinde tamamen küçülür.

Medikal bir sorundan ziyade bu durum yalnızca rahatsızlık verici ve biraz da can acıtıcıdır. Elbette bunu regl döneminden alakasız olarak sürekli yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekir çünkü kadınlarda ağrılı göğüs pek çok hastalığın habercisi olabilir.

Nedeni;

Ana sebebi hormon seviyelerindeki artıştır. Kişiye göre değişen normal bir adet döngüsünde kadınların hormon seviyeleri yükselir ve azalır. Östrojen hormonu göğüs kanallarının genişlemesine sebep olurken; projesteron hormonu süt bezlerinin şişmesine sebep olur.


Bu iki hormon genellikle aylık döngünüzün ikinci yarısında yani 28 günlük klasik bir döngünün 14. gününden sonra artışa geçer. Östrojen tam yarısında artarken, projesteron reglinizin ilk gününden tam bir hafta önce artar.


Hormonal doğum kontrol hapları göğüs ağrısını ve hassasiyetini azaltma özelliğiyle de bilinir. Eğer ağrınız dayanılmayacak gibiyse -ki bu vakalar nadir görünür- regl kramplarınızı geçirmek için kullandığınız reçeteli ağrı kesici ilaçlarınızdan birini kullanabilirsiniz.


Bu dönemlerde göğüslerinizi rahat bırakmaktan ziyade onları destekleyecek bir sütyen kullanmanız acınızı azaltabilir. Ayrıca yedikleriniz göğüs hassasiyetinde büyük rol oynuyor. Kafein, alkol ve yağ, tuz oranı yüksek yiyecekler rahatsızlığınızı artırabilir. Bunlardan kaçınmayı veya azaltmayı deneyebilirsiniz.


Vitamin deponuz da aynı zamanda göğüs hassasiyeti dahil diğer PMS semptomlarınızda size yardımcı olabilir. E vitamini ve magnezyum sizi fazla acıdan arındırabilir. Vitamin takviyeleri reçete ile satılmadığından, kesinlikle güvenilir bir markadan ve eczaneden satın almaya dikkat edin.

Regl semptomlarınız başladığında bahsedilen takviyeleri içerisinde bulunduran şu yiyecekleri tercih edebilirsiniz;

  • yer fıstığı

  • ıspanak

  • fındık

  • zeytin yağı

  • havuç

  • muz

  • müsli

  • avokado

  • esmer pirinç


Genel göğüs sağlığınız için 20li yaşlardan itibaren göğüslerinizi ayda bir kere elleyerek test edebilirsiniz. Fakat adet semptomlarıyla karıştırmamak için, bunu adetiniz bittiğinde yapmaya dikkat edin. Mamogram çekimi genelde 45 yaş üstü kadınlara tavsiye edilmektedir.


Sağlıklı günler!

621 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.