• Neyir

PMS NEDİR VE PMS TANISI NASIL KONUR?

En son güncellendiği tarih: 25 Kas 2019
Halk arasında regl öncesi sendromu olarak bilinen PMS (Premenstrual syndrome) kadınlarda adet öncesi dönemde başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım belirtilerdir ve bu belirtiler adetin başlamasından bir hafta önce ortaya çıkar ve adetten bir kaç gün sonra sona erer. Regl döneminde kendimizi halsiz, yorgun, bitkin ve hiçbir şey yapmak istemememizin tek sebebi PMS’dir.

Adet kanaması kadınlarda değişen hormon düzeylerine bağlı olarak farklı şikayetlere neden olabilir. Kadınların yarısının şikayetleri hafifken diğer yarısının ise depresyon da dahil olmak üzere ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkar. PMS aslında hem fizyolojik hem de psikolojik olayların bir bileşkesidir.

PMS’de fizyolojik belirtiler arasında, çoğu kadında görülen meme de hassasiyet ve sertleşme ile birlikte kilo alışı görülmektedir. Diğer fizyolojik belirtiler ise baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, çarpıntı, denge bozuklukları, uykusuzluk vb. belirtiler görülür.

PMS’de psikolojik belirtiler arasında, duygusal hassasiyet çok fazla görülürken, depresyondan endişeye ve aşırı sinirliliğe kadar pek çok değişik durum olabilir.

PMS’nin tıbbi anlamda tam olarak nedeni bilinmesede ortaya atılmış teoriler mevcuttur. Acaba sadece ben mi böyle oluyorum? sorusunu artık sormamalıyız çünkü bizler gibi olan dünyada milyonlarca kadın ve genç kız var. PMS sadece kişiye özgü bir durum değildir.

PMS döneminde bazı hastalıkların şiddetide artabiliyor. Örneğin, migreni olan birinin PMS döneminde migreninde şiddetli ağrılar görülürken, şeker hastası birinin PMS döneminde ise kan şekeri düzeylerinin ve insülin ihtiyacı bu dönemlerde farklılık gösterebiliyor. Bu durumda kişinin çevresi ile olan uyumunda da bozulmalar olabiliyor. Ergenlik döneminde ki genç kızlarda ise intihara olan eğilimin artması ve yeme bozukluğunun oluşması rastlanan bir takım bulgulardan sadece bir kaçı.

PMS'nin kesin bir tanısı yoktur, tanı için en güvenilir yol 2-3 ay süre ile şikayetleri kaydetmek ve skorlamaktır. Şikayetlerin ne zaman başlayıp, ne zaman bittiği düzenli olarak kaydedilmelidir. Bir tanısı olmadığı için tedavi hakkında kesin bilgiler söylemekte doğru değildir. Yapılabilinecek şeyler arasında; diyet, egzersiz ve kalsiyum ve magnezyum takviyeleri vardır.

Adet öncesi dönemlerde taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi, kırmızı et ve donmuş yağlardan uzak durulması, içinde katkı maddesi içeren besinlerin tüketilmemesi yararlı olucaktır. Bunun yanında bir önce ki yazımızda da belirttiğimiz gibi kafein ve şekerli içeceklerden uzak durulması da PMS döneminde bizlere yardımcı olacaktır.

Kutularımızın içerisinde sizler için özenle hazırlanmış atıştırmalıklar sayesinde kan seviyenizi dengeleyebilir ve kendinizin daha iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

Yapılacak egzersizler PMS döneminde bizleri fizyolojik ve psikolojik açıdan daha rahat hissetmemizi sağlayacaktır. Her gün yapılacak olan kısa kısa yürüyüşler, koşular ya da pilates hareketleri yararlı olucaktır.

Kalsiyum ve magnezyum takviyeleri ise PMS döneminde daha zinde ve aktif olmamızı sağlayacaktır.

Sevgilerimizle;
Kaynaklar:

www.medicalpark.com

www.milliyet.com

126 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.