• Melisa Magriso

MOLLUSKUM KONTAGİOSUM NEDİR? NASIL BULAŞIR?

MOLLUSKUM KONTAGİOSUM NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Molluskum Kontagiosum hastalığı, dünyada yaygın olarak görülmesine rağmen hakkında bilgi sahibi olunmayan hastalıkların başında gelmektedir. Molluskum Kontagiosum hastalığına nedeni bir virüstür. Genellikle cinsel yolla ya da kişisel eşyaların kullanılmasıyla bulaşır.

Araştırmalara göre cildinde yara bulunan kişilerde daha sık görülmektedir. Çünkü virüsler, yaralardaki boşluklardan kolaylıkla geçebilmektedir. Doğum sırasında anneden bebeğe geçtiği de görülmektedir. Bu yüzden 1 yaş altındaki çocukların sağlık kontrollerinde Molluskum Kontagiosum testleri de yapılır.

Sağlık kontrolleri düzenli yapılmayan erkek çocuklar, 10 yaşına geldiğinde hastalık belirtilerini yaşamaya başlarlar.

Molluskum Kontagiosum Belirtileri Nelerdir?

Molluskum Kontagiosum belirtileri, çocuklarda ve yetişkinliklerde farklılıklar gösterebilir.

Çocuklarda Molluskum Kontagiosum belirtisi; bacak, yüz, kol ve gövde kısımlarında tutulmalardır. Bazen ağız içinde ve avuçlarda da tutulmalar görülebilir.

Yetişkinlerde Molluskum Kontagiosum belirtisi ise göbek kısmında pembe kabarcıkların oluşmasıdır. Bu durumlarda hemen doktora gidilmesi gerekir.

Molluskum Kontagiosum Tedavisi Nasıl Olur?

Molluskum Kontagiosum tedavisi, genellikle ilaçla olmaktadır. Nadir olarak hastanın yaşına göre hastanede tedavi olunabilir. Ayrıca bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde Molluskum Kontagiosum, kendiliğinden geçmektedir.

Tedavi gören hastalar, tedavi süreleri boyunca doktor tavsiyelerini eksiksiz yerine getirmelidir. Aksi takdirde tedaviden olumlu sonuç almak zaman alabilir.

Molluskum Kontagiosum Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Molluskum Kontagiosum hastalığı, doğum sırasında ya da cinsel yolla bulaştığı için yayılma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Doğum sırasında bulaşan Molluskum Kontagiosum için herhangi bir önlem alınamaz. Sadece anneye hamilelik döneminde gerekli testler uygulanabilir. Bu hastalığı taşıyan annelerin eşlerinde de Molluskum Kontagiosum virüslerinin bulunma olasılığı oldukça yüksektir.

Cinsel yolla bulaşan Molluskum Kontagiosum hastalığı için ise alınabilecek en iyi yöntem, cinsel ilişki sırasında korunmaktır. Ayrıca eşler, kişisel eşyalarını paylaşmamalıdır.

Bunun dışında havuz, deniz ve spor salonu gibi kalabalık olan yerlerde hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Cinsel ilişkiye girilmese de buralarda ortak kullanılan eşyalar da Molluskum Kontagiosum hastalığına neden olabilir.

Eşler arasında bulaşma nedeni, kişisel eşyalardaki terdir. Bu, spor salonları gibi yerlerde kullanılan malzemelerde de görülür. Bu yüzden bu konulara dikkat edilmelidir.

36 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.