• Melisa Magriso

MİKOPLAZMA ENFEKSİYONU NEDİR? NASIL BULAŞIR?

MİKOPLAZMA ENFEKSİYONU NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Mikoplazma enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. İdrar yolu ve genital enfeksiyonların oluşmasına da neden olur. Mikoplazma olan kişiler, genellikle bir belirti yaşamaz. Araştırmalara göre kadınların %20’lik kısmı belirti yaşamaktadır.

Mikoplazma enfeksiyonuna neden olan bakteriler, PIH hastalığına neden olur. Bu da yumurtalıklara, fallop tüplerine ve rahme ciddi zararlar verir. Kısırlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Mikoplazma enfeksiyonuna Gardnerella bakterisi neden olur. Gardnerella, pelvik kaslarını olumsuz yönde etkiler.

Mikoplazma enfeksiyonu, erkeklerde ise üretrit hastalığına neden olur. İdrar kanalları iltihaplanır. Buna bağlı olarak idrar yaparken yanma gibi sorunlar yaşanır. Ayrıca sperm hareketlerini ve sayısını da etkiler. Bu da kısırlığa neden olur.

Mikoplazma, sadece cinsel yolla bulaştığı için tehlikeli hastalıklar grubunda yer almaktadır. Ağız yoluyla bulaşır. Bu yüzden oral seks tercih edenlerde daha sık görülür. Bağışıklık sistemini zayıflatır.

Mikoplazma Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Mikoplazma enfeksiyon belirtileri, genellikle kadınlarda görülmektedir. Bu belirtiler;

● Kısırlık,

● Kasıklarda ağrı,

● İdrar yaparken yanma,

● Sürekli tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonu,

● Vajinal akıntıdır.

Bu şikayetler ile gelen hastalara, idrar kültür testi yapılır. Sonuç pozitif çıkarsa hemen tedaviye başlanır.

Mikoplazma Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mikoplazma enfeksiyonu tedavisi, hastalığın seviyesine göre değişiklik gösterir. Sık düşük yapma, şiddetli kasık ağrısı olan kişiler, ileri seviye Mikoplazma enfeksiyonudur. Bu hastaların hastanede gözetim altında yatarak tedavi olması gerekir.

Tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonu şikayeti ile gelen hastaların mikoplazma enfeksiyonu olduğu sık görülmektedir. Bu hastalar, başlangıç seviyesinde olduğu için tedavileri kolay ve kısa sürelidir.

Tedavi süresi boyunca hastanın cinsel ilişkiye girmesi yasaklanır. Özellikle düşük yapan kişilerin, belirli süre cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Aksi takdirde ölümcül durumlar yaşanabilir.

Mikoplazma enfeksiyon tedavisi sırasında hastanın eşine de testler yapılır. Test sonucu pozitif ise tedaviye başlanır. Eşlere genellikle ilaç tedavisi uygulanır.

Hastalar, tedavi süresinde boyunca Mikoplazma enfeksiyonuyla ilgili bilinçlendirilir. Tedavi bittikten sonra testler yapılır. Belli aralıklarla kontroller sağlanır.

Tedavi süresince boyunca hastaların muayenelerini ertelememeleri gerekir. Düzenli muayene olunduğunda tedavi süresi kısa sürer.

10 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.