©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Mevsim Geçişlerinde Cildinizi Koruyun

Cildimiz çevredeki etkenlerle direk olarak temas eden tek organımızdır. Bu yüzdende sadece genetik ve içsel sorunlar değil, çevresel etmenlerde vücudumuzu yıpratan temel sıkıntılar arasında yer alıyor. Özellikle de mevsimlerin geçiş sırasında nem, ısı, rüzgar, ultraviole gibi değişiklikler cildimizi olumsuz yönde etkiliyor. Yaz aylarında ısınan havalarla birlikte artan nem, cilt gözeneklerini açıp sebup üretimini azaltmaktadır. Bundan dolayı da kılcal damarlarda incelme meydana geliyor. Yaz ayların sonunda cildin en üst tabakasında bulunan epiderm kalınlaşmasıyla da vücutta yer alan cilt rahatsızlıkları ve alerjiler alevleniyor. Kış aylarında oluşan kuru havayla cilt aşırı nem kaybederek çatlamalara ve kurumalara maruz kalmaktadır. Bütün bunlara baktığımızda gerçekleşen mevsim geçişlerinde cildimizi en iyi şekilde koruma altına almamız gerektiğini görüyoruz.

Cildinizi Kışa Hazırlayın

Kış aylarında cilt derisin üzerinde oluşan ölü hücreler vücudunun kurumasına neden olabiliyor. Bu nedenle işe ilk önce ölü hücreleri arındırmakla başlamanız lazım. Doğal yollarla elde edilen meyve asitleri en iyi şekilde işinizi görecektir. Çünkü ciltte oluşan kuruluk, kırışıklık, akne ve leke gibi durumların ortadan kaldırılmasında meyve asitleri oldukça büyük rol oynuyor. Kış aylarında bağışıklık sistemi hızla aminoasit ve vitamin kaybı yaşamaktadır. O yüzden kış meyvesi olarak bilinen mandalina, portakal gibi C vitamini barından meyvelerin tüketilmesi cildinizi rahatlatacaktır. Bunların yanında kuruluğu engellemek istiyorsanız, yağ oranları yüksek nemlendirici kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Vücudunuzu Sürekli Nemlendirin

Kış aylarında yaşanan kuruluklar sebebiyle yüzümüz oldukça büyük zararlar görüyor. Giymiş olduğumuz kalın elbiseler sayesinde vücudumuzu kuruluğa karşı koruma altına alabilsek de yüzümüzün açık olmasından kaynaklı olarak daha hassas olmamız gerekiyor. Yaz aylarında kullanmış olduğunuz nemlendiricilerinizi değiştirerek kışa daha uygun losyonlar seçmenizi öneriyoruz. Ayrıca kullanacağınız nem özelliğine sahip kremlerinde gelişigüzel markalardan oluşmamasına dikkat edin. Kışa özel olarak üretimleri sağlanan vazelin, gliserin, dimetikon, seramid, linoleik asit gibi özellikleri içeren ürünleri tercih ediniz. Yüzünüzde kremlerin etkisini en iyi şekilde görebilmek istiyorsanız, düzenli olarak duş almanız gerektiğinizi de unutmayın. Duştan sonra sahip olduğunuz nemlendirici krem losyonlarınızı kullanarak tam fayda sağlayabilirsiniz.