©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Menopoz Dönemi

Menopoz dönemi kadın yaşantısında doğal bir evre sonucu olarak görülmektedir. Bununla birlikte yaşlılık sürecinin başlangıcı şeklide ifade edilebiliyor. Günümüz yaşam standartlarına baktığımızda ortalama bir insanın ömrü 80’li yaşlara kadar uzayabiliyor. Bu duruma baktığımızda menopoz olayı kadın hayatının önemli bir kısmını ele aldığı fark edilebiliyor. Adet kanamaların durmasıyla isimlendirilen menopoz halk dilinde menapoz veya menepoz olarak da adlandırılmaktadır. Doğrusu menopoz şeklinde ifade edilir. Adet kanamaları belli başlı olarak kadın hayatında menopoza girmeden önce her ay düzenli şekilde yumurtalıkların kendisini tazelemesiyle meydana gelir. Rahim içerisinde salgılanan östrojen hormonu sayesinde kalınlaşan rahim tabakası kendini gebeliğe hazır konuma getirerek beklemektedir. Olası gebeliğin oluşmaması durumunda kanama yoluyla vajinal bölge vasıtasıyla oluşan tabakayı dışarı atmaktadır. Fakat kadının belirli yaş almasıyla birlikte bu döngü son alıyor.

Menopoz Kaç Yaşında Başlar

Kadınlarda ortalama menopoza girme yaşı 49+5 olarak kabul edilmektedir. Bu süreç haricinde bireylerin %1’i 40’lı yaşlarda menopoz sürecini yaşayabilmektedir. Menopoz yaşı kalıtsal olarak kanıtlanmıştır. Bundan dolayı da boy, kilo, ırk, eğitim ve öncesinde kullanılan doğum kontrol hapları bu durumun yaşanmasını etkilemez. Fakat sağlık açısından bu durumun aynı olduğunu söyleyemeyiz. Bildiğimiz üzere günlük yaşantımızda kadın erkek farkı olmadan her 10 yetişkin bireyden 4’ü sigara bağımlısı. Kadınlarda günde 20 adet ve daha fazla sigara kullanımı dahilinde menopoza girme yaşı -1 ila -2 olacak şekilde geriye gittiği de belirlenmiştir.

Erken Menopozun Açıklanması

Yukarda da anlattığımız gibi kadınlarda menopoza girme yaşı değişiklik gösterebiliyor. Bazılarında 50’li yaşlarda söz konusuyken bazılarında da 40’lı yaşlarda yani erken menopoz yaşanabiliyor. Gerçekleşen menopoz sürecinden sonra kadın yumurtalıkları kendini kapatarak rahim içini temizlemektedir. Buda ilerleyen süreçlerde adet kanamaların ortadan kalkmasına neden oluyor. Erken menopoza giren kişilerin yapabileceği hiçbir tıp yöntemi bulunmuyor. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda sağlıksız şekilde beslenmenin gerçekleşmesiyle erken menopoz yaşının 35’li yaşlarda da görüldüğü doğrulanmıştır. Bu durumun yaşanması halinde mutlaka konunun aydınlatabilmesi adına belirli tetikler ve muayeneler yaparak olayın neyden kaynaklandığı detaylı şekilde ortaya çıkartılması gerekiliyor.