©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Meme kisti nedir?

Meme kisti, memede sık şekilde rastlanılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Kendisini memede ağrı ile beraber gösterebilmektedir.

İçerisinde sıvı bulunan keseler halinde kendisini gösteren kistler, memede süt kanalı bezlerindeki genişlemeler sonrasında meydana gelmektedir. Rahatsızlık her 14 kadından birisinde görülebildiği gibi, genellikle 40 ile 49 yaşları arasında olan kadınlarda rastlanmaktadır. Genel anlamda memede bulunan kitlelerin %’lik kısmı kistler oluşturmaktadır. Bu kistlerin ise her beşinden bir tanesi 1 cm’den daha büyük yapıdadır. Sadece bir adet kist görülebileceği gibi, meme dokusunda iri ya da ufak şekilde birden fazla kist görülebilmektedir. Sık olarak memedeki üst dış kadranında yer alarak meme dokusunu etkisi altına alabilir. Aynı zamanda her iki memede de aynı şikayetler görülebilir. Herhangi bir şekilde tedavisine görülmediği gibi, ancak izlemler hastalık süreci takip edilir. Nadir bir şekilde olsa da, hastayı artık fazla şekilde rahatsız eden kistler iğne ile boşaltılarak alınır. Fakat bu uygulama sonrasında rahatsızlıktan tamamen kurtulmuş olduğu anlamına gelmez. Hastalık ilerleyen süreçte yine tekrar edebilir.

Meme Kisti Neden Olur?

Meme kisti oluşumuna neden olacak birden fazla faktör vardır. Hormonsal anlamdaki yaşanan dengesizlikler, genetik hastalıklar, enfeksiyonlar, vücut üzerinde kanallarda sıvı birikimine neden olan tıkanıklık, parazit, gelişim görmeyen organlar, hücrelerdeki bozukluk, travma, darbe ve çeşitli yaralanma durumları kist oluşmasının nedenlerindendir.

Meme Kisti Nasıl Anlaşılır?

İlk olarak ayna karşısına geçerek iki memenizi birbiri ile karşılaştırarak bir gözlem yapmalısınız. Bir meme diğerinden gözle görülebilir şekilde küçük ya da hasarlı durumda ise, meme ucunda kızarıklık olup olmadığına bakılmalıdır. Diğer yandan memedeki çöküntü ve lekelenme gibi durumlarında yaşanıp yaşanmadığını gözlemlemelisiniz.

Daha sonrasında iki kolunuzu yukarıya kaldırmak suretiyle koltuk altınızda ya da köprücük kemiği adı verilen bölgenin etrafında şişlik olup olmadığına bakmalısınız.

Her iki el ile kalçalar ya da belden bir baskı uygulayarak göğüslerinizde değişimin yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmelisiniz.

İki elinizle birlikte meme ucuna baskı uygulayarak, kanlı ya da süt şeklini alan bir akıntının yaşanıp yaşanmadığını kontrol ediniz. Tüm işlemler sonrasında meme üzerinde parmaklarınızı dairesel şekilde gezdirerek olası bir pütürleşme ya da çöküntüleri kontrol edin.