©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Meme hastalıkları, meme kanseri nedir?

Her sekiz kadından birisinde rastlanmakta olan meme hastalıkları bakımından ilk sırada meme kanseri gelmektedir. Süt bezleri ya da meme başındaki kanallarda bulunan hücrelerden gelişerek kendisini göstermektedir. Kontrolsüz bir şekilde çoğalma gösteren ve diğer organlara yayılabilme riski de taşıyan hücrelerde tümöral oluşmaktadır.

Meme kanseri oluşumunda hangi etkenlerin sebep olduğu ise tam olarak bilinmemektedir. Fakat gelişme gösteren teknoloji ile birlikte yapılan çalışmalar sonrasında doğru bir olasılık tanısını gösteren bir takım faktörler elde edilmektedir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme içerisinde kanser konumuna gelen hücrenin, tümör halini alması ve uzman hekim tarafından yapılan muayene sırasında teşhis edilebilmesi için uzun bir süre geçmesi gerekmektedir. Genel olarak 1 cm büyüklüğünü alan bu kitle elle fark edilebilir şekilde kendisini gösteriyor.

Günümüzde ise insanlar kendi yöntemlerince meme kanseri belirtileri konusunda bulgulara ulaşıyor. Kanserli olan doku sert, yüzey kısmı pütürlü ve düzensiz kenarlı olarak kendisini gösteriyor. Aynı zamanda meme dokusu içerisinde çok rahat bir şekilde oynatılması sağlanamıyor.

Her ne kadar belirtiler birçok kadında kendisini göstermeye devam etse de, bazı kadınlarda bu durum pek mümkün olmuyor. Kanser tanısı ancak mamografi incelemesi sonucunda tespiti yapılabiliyor. Meme ya da koltuk altında ele gelebilecek kadar ileri seviyeye ulaşmış şişlik, memebaşında kanlı ya da şeffaf renkte akıntı, memebaşında şekil bozukluğu, meme derisinde kabuklanma ve soyulma, meme cildinde, şişlik, ödem, kızarıklık ve büyüme gibi durumlara rastladığınız anda kesinlikle bir uzman hekim kontrolüne başvurmalısınız.

Meme Kanseri Evreleri

Meme kanseri evresi memedeki tümör boyutları, koltuk altında bulunan lenf bezlerinin yayılması veya uzak konumda olan organların metaslazlama durumuna göre belirlenmektedir. Hastalığın birinci evresinde tümör boyutları kendisini 2 cm’den daha küçük olarak gösterir ve lenf bezlerine yayılmamıştır. İkinci evrede ise yine 2 cm’den küçük iken lenf bezlerine atlama durumu yaşanabilir. Üçüncü evreye geldiğinde artık boyut iyice büyük hali almaya başlar. Dördüncü evreye ulaştığında artık hastalık koltuk altı, karaciğer, akciğer, beyin ve kalp gibi organlara doğru yayılma göstermeye başlar. Bundan dolayı her zaman erken tanı hastalıkta önemlidir.