©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • evrim

Kozmetiklerin Cildimize Verdiği Zararlar Nelerdir?

Her gün de olsa ayda yılda bir de olsa çoğu kadın makyaj yapar ve bu, o kişiye kendini iyi hissettirir. Ancak ne kadar güzel görünseler ve güzel koksalar bile kozmetik ürünler cildimize büyük zararlar veriyor. HoneyBox olarak, bu yazımızda kozmetik ürünlerde kullanılan bazı kimyasalları ve cildimize zararlarını inceleyeceğiz.


PARABEN

Paraben maddesi, bakteri oluşumu önleme özelliğinden dolayı, losyonlardan makyaj malzemelerine pek çok kozmetik ürünün içeriğinde bulunmakta.

2004 yılında İngiltere’de Dr. Philippa Darbre tarafından yayınlanan makaleden sonra, parabenin meme kanseri üzerindeki etkisi de konuşulmaya başlandı. Dr. Darbre makalesinde, 20 meme kanseri hastasından toplanan dokularda 20ng/g paraben biriktiğini tespit ettiğini açıklamıştı. Konuyla ilgili yapılan diğer çalışmalar da parabenin meme kanseri riskini artırdığına dair sonuçları destekliyor. Aynı şekilde 2006 yılında Japonya’da yapılan bir çalışma da, metilparabenin UV ışınlarına maruz kalındığında deride oluşabilen hasarları artırdığını ortaya çıkardı.


Kozmetik Renklendiriciler ve Sentetik Boyalar

Ürün içeriğinde “FD&C” ile başlayarak yazılan (örneğin FD&C Orange 5 Lake benzeri) renklendirici maddeler genellikle petrolden elde ediliyor ve bazı kurumlar, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalardan sonra bu maddelerin kesinlikle kanserojenolduğunu açıkladı. Bu sentetik boyaların içinde kurşun, alüminyum, baryum potasyum rujdaki renklerin akmasını ve etrafa bulaşmasını engellemek için sabitleyici bir madde olarak kullanılıyor.


Sodyum Lauryl Sülfat

Genellikle temizleyici ürünlerde, şampuanlarda ve banyo köpüklerinde kullanılan bu kimyasalın cilt ve saç üzerinde tahriş edici etkisi olabiliyor.

SLS’nin Bilinen Diğer Zararları:

-Isıtıldığında zehirli gazlar açığa çıkartır.

-Cildi tahriş edici özelliği vardır.

-Bitki ve böcek ilacı olarak kullanılır.

-Aşındırıcı özellikler taşır.

-Nitrat ve diğer eritici maddelerin pisliklerini bulundurur.

-Diğer kimyasalların girmesine karşı vücudunuzu savunmasız bırakır.


BHA ve BHT

Gıdalarda da katkı maddesi olarak kullanılan BHA&BHT, birçok kozmetik ürünün içeriğinde de koruyucu olarak yer alıyor. Yapılan araştırmalar, uzun süreli kullanımında alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini ortaya çıkardı.


Petrokimyasallar

Isopropyl alcohol (ya da isopropanol), metil alkol (methyl alcohol ya da methanol), buthyl alcohol (butanol), ethyl alcohol (etil alkol ya da ethanol) adıyla kozmetik ürünlerinin içeriklerinde rastladığımız petrokimyasalların böbrek, beyin ve solunum sistemi için zararlı olabileceği biliniyor. Özellikle deri yoluyla emilerek vücuda girdiklerinde uzun vadede oldukça zararlı etkileri mevcut.


Formaldehit

Sabun, duş kremi, şampuan, oje ve kirpik yapıştırıcı gibi kozmetik ürünlerinde bulunan formaldehit, ürünlere yasal olarak en fazla %0,2 civarında eklenebiliyor. Ancak formaldehite uzun süre maruz kalmanın solunum sistemini tahriş ettiği, astımı tetiklediği ve bağışıklık sistemine zarar verdiği biliniyor.


Antibakteriyel/Triklosan

Antibakteriyel özelliği olduğu söylenen diş macunu, sabun gibi birçok ürünün içerisinde Triklosan adlı bir madde bulunuyor ve bu madde, kötü bakterileri yok ettiği gibi, gerekli bakterileri de öldürerek sağlığa zarar veriyor. Ayrıca triklosan, sularda bulunan klor maddesiyle etkileşime girerek kanserojen maddeler olan kloroform ve dioksine dönüşebiliyorlar. Cilt tarafından emildiklerinde ise doğrudan kanserojen etki yaratabiliyorlar. Aynı şekilde, antibakteriyellere dayanıklı yeni bakterilerin gelişmesine de yol açabiliyorlar. Tiroit hormonları üzerinde olumsuz etkileri mevcut. Ayrıca egzama gibi hastalıklara da neden olabiliyorlar.


Silikon

Temizleyici ve nemlendiricilerde, güneş koruyucularında, göz makyajı temizleyicilerinde, göz kremlerinde, fırçalarda, bronzlaştırıcılarda, göz farlarında, dudak koruyucularında ve akne tedavi ürünlerinde bulunmaktadır. Cildin kaplanmasına ve gözeneklerin tıkanmasına yol açarak plastik bir ambalaja sarılma etkisinde bulunmaktadır.


Talk Pudrası

Özellikle pudralarda, göz farlarında, bronzlaştırıcılarda, allıklarda, dudak koruyucularında ve bebek pudralarında bulunmaktadır. Araştırmalar bu maddenin kansere neden olduğunu göstermiştir.


Yapay Kokular

Sentetik olarak üretilmiş esansların ilave edildiği ürünler cildi tahriş edebiliyor. Bu ürünleri solumak da astım hastalığını tetikleyebiliyor, aynı zamanda bağışıklık ve sinir sisteminde de tahribata neden olabiliyor.


Diğer yazılarımızı da okumak için bizi takipte kalın!

KAYNAK:indigodergisi.com

10 görüntüleme