©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

KLAMİDYA ENFEKSİYONU NEDİR? NASIL BULAŞIR?

KLAMİDYA ENFEKSİYONU NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Klamidya enfeksiyonu, günümüzde sık görülen hastalıklarından biridir ve cinsel yolla bulaşır. Chlamydia trachomatis bakterileri enfeksiyonun oluşma sebebidir. Tedavisi sadece alanında uzman doktorlar tarafından yapılabilir.

Anal ve oral seks sırasında geçer. Tedavisi olunmadığında kadınlarda kısırlık hastalığına neden olabilir. Doğum sırasında anneden bebeğe geçtiği de görülmüştür. Bu yüzden hamilelik döneminde Klamidya testi yapılması önemlidir.

Araştırmalara göre Klamidya, daha çok 18-25 yaş aralığındaki gençlerde görülmektedir. Belirtilerini ise 0’luk bir kısım hissetmektedir. Bu yüzden teşhis geç konulmaktadır. Bu da hastalığın bulaşma riskini arttırmaktadır.

Klamidya Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Klamidya enfeksiyon belirtileri, cinsiyete göre farklılık göstermektedir.

Kadınlarda Klamidya belirtileri;

● Regl dönemi dışında kanama,

● Vajinal akıntı,

● Cinsel ilişkide ağrı hissetme,

● Regl döneminde şiddetli ağrı,

● Genital bölgede yanma,

● Genital bölgede kaşıntı,

● İdrar yaparken şiddetli ağrıdır.

Erkeklerde ise Klamidya belirtileri;

● İdrar yapımında ağrı,

● Penis ucunda kaşıntı,

● Yanma,

● Bulanık ya da berrak akıntı,

● Testis bölgesinde ağrıdır.

Cinsel ilişki sonrasında bu belirtileri yaşayan kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına gitmesi tavsiye edilmektedir.

Klamidya Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Klamidya enfeksiyon tedavisi için öncelikle Klamidya teşhisi konulması gerekir. Bunun içinde erkeklerin penis ucundan ve kadınların rahim ağzından örnekler alınır. Ayrıca idrar testi yaptırılır.

Sonuçlar pozitif çıktığında 7 günlük antibiyotik ilaç tedavisine başlanır. Tedavi süresi boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Tedavi bittikten sonra hastalığın tekrarlanmaması için bir test daha yapılır.

Ayrıca hastanın partnerine de testler yapılır. Bakteri gözlendiyse tedaviye başlanır.

Klamidya enfeksiyon tedavisi, hamilelerde farklıdır. Antibiyotik bebeğe zarar verebileceği için amoksisilin ya da eritromisin ilaç tedavisi uygulanır.

Klamidya enfeksiyonunun bulaşmasını engellemek oldukça zordur. Çünkü cinsel yolla bulaşır. Cinsel ilişki sırasında korunmakta fayda etmez. Bunun için alınabilecek en iyi yöntem sağlık kuruluşlarında test yapmaktadır.

Test sonuçları pozitif çıkan kişiler, tedavi olmadan ilişkiye girmemelidir. Aksi halde Klamidya hem kişiye hem de partnerine zarar verir. Ayrıca teşhis konulduktan sonra hemen tedavi olmak, tedavi süresi kısaltır. Ancak teşhis sonrasında tedavi olunmadığında hastalığın seviyesi artar ve tedavi süresi uzar.