• Admin

Kadınlarda Meydana Gelen Menopoz Sonrası Kanama

Menepoz, kadınların yumurtlama işlevlerin tamamen kendisini yitirdiği ve adet kanamasının kesildiği fizyolojik bir süreç olarak biliniyor. Bu yüzden Menepoz sonrası kadınlarda herhangi vajinal bölge kanama oluşması mümkün hale gelmiyor. Fakat menepoz döneminden sonra oluşan kanamalar vücudunuzda oluşan bir hastalığın habercisi olabilir. Kadınlarda en son adet gördüğü günden bu yana geçen bir yılın ardından meydana gelen kanamalar, menepoz sonrası oluşan kanama şeklide ifade ediliyor. Oluşan kanamaların nedenini öğrenebilmeniz için bazı testlerin yapılması gerekiyor. Bundan dolayı da sizlere en yakın doktora başvurmanızda yarar olacaktır. Kanama yaşamanız halinde küçük çaplı veya önemli risk taşıyan hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Muayene olmak için gittiğiniz hastanede hormon seviyelerini inceleme, kan testleri, rahim ve rahime ait pataloji testlerinizi yapmanız gerekiyor. Yapılan testlerde anormal durumlarla karşı karşıya gelmeniz ve yaşadığınız kanamaların devam etmesi sonucunda durumun daha net hale gelmesi adına değişik testlere de tabii tutulabilirsiniz.

Menepoz Sonrası Oluşan Kanlar Neyden Kaynaklanıyor?

Vajinal bölgelerin enfeksiyon kapma riskleri Menepoz’dan sonra daha hassas durum haline gelebiliyor. Bu yüzden menepoz geçiren kişiler cinsel ilişki esnasında kanamalar yaşayabilir. Aynı şekilde menepoz gören kadınlarda uygulanan Östrojen tedavisi sonucunda da belli kanamalar oluşabiliyor. Yaşanan hafif kanamalar normal bulgular arasında olduğu için ciddi sağlık durumları teşkil etmemektedir. Fakat sürekli yaşanan ağrılı kanamalar oldukça risk taşıyan hastalıkların habercisi olabilir. Risk taşıyan hastalıklar; Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri, rahim sarkması, hormon düşüşü olarak bilinmektedir.

Menepoz Sonrası Oluşan Kanların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi seçenekleri hastanede yapılan detaylı muayene ve tetikler sonucunda ortaya çıkan faktörlerle belirlenmektedir. Eğer menepoz’dan kaynaklanan vajinal duvarın incelmesi gibi doku teşhisi yapılmışsa, Östrojen ihtiva eden vajinal kremle tedavi süreci gerçekleştirilebiliyor. Cinsel ilişki sonrasında enfeksiyon sonucu kanama olmuşsa da antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Yapılan tetikler sonucunda yukarda belirtmiş olduğumuz risk taşıyan hastalıkların rastlanmasıyla da cerrahi operasyon, radyoterapi ve kemoterapi gibi ciddi tedavi süreçleri başlatılır. Menepoz süreçleri sırasında rastlamış olduğunuz kanama çeşidine göre doktorlarınıza başvurarak erken teşhisle yaşamış olduğunuz durumun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

8 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.