©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Kadınlarda Meme Ağrısı

Kadınların doktora başvurmalarındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de meme bölgesinde oluşan ağrıların şiddetlenmesidir. Sağlıklı bireylerde az veya çok olacak şekilde hormonların gelişmesiyle meme ağrıları oluşabilmektedir. Özellikle de adet öncesi ya da sonrasında sıklıkla göğüs ağrıları meydana gelebiliyor. Günümüzde bu ağrıdan dolayı doktorlara başvuran kişilerin pek çoğu da meme kanserine yakalanma risklerin oluşması korkusudur. Yapılan muayeneler sonucunda kadında meme kanserinin olmadığı netleştirilmesiyle birlikte ağrının hafif hale geldiği de görülmüştür. Meme ağrı tiplerini iki farklı kategori içerisinde ayrıştırabiliriz. Bunlardan birincisi adet döngüsü içerisinde oluşan ağrıların oluşması ikincisi ise regl döneminden ayrı olacak şekilde farklı dönemlerde ağrıların meydana gelmesidir. Adet sürecinde oluşan meme ağrıları belirli sancılar dahilinde olduğundan daha hassas hale gelebiliyor. yaklaşık 4 ila 5 gün içerisinde oluşan bu ağrılar regl sürecinin sonlanmasıyla kaybolabilmektedir. Fakat bu dönem dışında göğüs sancıların başlanması farklı tedavilerin uygulanmasına sebep olabilir.

Döngüsel Meme Ağrıları

Döngüsel meme ağrıları kadınlarda genellikle 30’lu yaşlarda meydana gelmektedir. Bu ağrılar her iki göğüs arasında oluşarak memenin dış dokusunda etkin şekilde görülmektedir. Koltuk altına kadar ağrının hissedilebildiği bu sancılar kronik şekilde olduğu gibi kadınların çoğunda menopoza kadar devam edebilmektedir. Süreç içerisinde ağrının hafiflemesi için sıkı sutyenlerden vazgeçerek göğüs bölgenizi sıkacak elbiselerden vazgeçmeniz gerekecektir. Daha rahat hareket edebileceğiniz giysiler seçmeniz ağrıyı daha hafif hissetmenize yardımcı olacaktır.

Döngüsel Olmayan Meme Ağrıları

Döngüsel meme ağrılarıyla hiçbir alakası olmayan ve henüz netleştirilmemiş ağrılar genel olarak 40’lı yaşlarda menopoza giren kadınlarda görülmektedir. Ağrılar düzensiz şekilde göğüs bölgesinde yoğunluk gösterir tek bir memede ağrı hissedilebileceği gibi her iki tabaka bölmesinde de şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tür ağrılar kadınlar arasında sık olarak çekilme, yanma sızlama veya zonklama olarak tarif edilir. Döngüsel ağrılarda olduğu gibi koltukaltı veya kol bölgelerinde de ağrı hissedilebilmektedir. Menopoz sebebiyle oluşan meme ağrıları yaklaşık 2-3 yıl devam edebiliyor. Bu süreç içerisinde ilk oluşan ağrı gün aldıkça daha hafif hale gelerek sonlara doğru yok olma derecesine gelmektedir.

297 görüntüleme