©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Kadınlarda Karın Kasık Ağrıları

Kadın karın altında bulunan kemik çatısını içerisinde yer alan organları tarif etmek amacıyla Pelvis, ismi kullanılmaktadır. Bu konuda özellikle pelvis bölgesinde görülen ağrılar kadınlarda ciddi hastalıkların doğmasına işaret olabilir. Genital bölgede ağrıların oluşmasıyla ileriki süreçlerde daha fazla şiddetlenmesi hayatı risk taşıyan veya rahim etrafında kalıcı zararların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Sizlere önereceğimiz fikirler sadece ağrılarınızın neden oluşmasına ve bu durumda neler yapabileceğinizi anlatmaktadır. Gebelik durumlarda ağrılarınızın çoğalmasıyla birlikte durumun aydınlatabilmesi adına doktora başvurmanız sizler için ayrı bir önem sağlayacaktır. Karın bölgesinde ağrı yaşatmadan sadece belden gelen sancılarınız bulunuyorsa ender olarak jinekoloji dalında oluşan hastalıkların belirtileridir. Bel fıtığı, kas spazmı komşu yapıların veya bel omurları tarafından reaksiyon gösteren durumlarda şiddetlenmektedir.

Pelvik Ağrıları ve Akut Başlangıcı

Pelvik ağrıları, kadının vücut yapısına göre önceden var olan hastalıkların habercisi olabileceği gibi akut gibi kronik hastalıklarında doğmasını tetikleyebilmektedir. Ani şekilde başlayan ağrılar ileriki dönemlerde kusma, mide bulantısı, baş dönmesi gibi etkenler yaratıyorsa hastalığın vücudunuzu uyarmasından kaynaklanmaktadır. Genel olarak kadınlarda adet dönemin yaklaşmasıyla ortaya çıkan bel ağrıları, mide bulantısı, bacaklarda krampların oluşması görülebiliyor. Fakat adet dönemin dışında durumların yaşanması ciddiye alınacak konular arasında bulunuyor. Belirttiğimiz şekilde ağrıların oluşmasını tetikleyen genel unsurlar iltihap, karın içerisinde kan oluşumu, tüp, yumurtalık enfeksiyonu, yumurtalık kistinin boğulması durumları olabilir. Bu durumda olağan günler dışında pelvik ağrıları yaşıyorsanız mutlaka doktora gözükmeniz gerekiyor.

Aniden Başlayan Ağrı Nedenleri

Cinsel birliktelikten sonra gebelik gibi durumlar bekleniliyorsa ilk günden itibaren 7. Gün sonrasında vücut yapısında farklı hormonların yayılmasıyla değişiklikler görülebilmektedir. Buda rahmin kendini gebeliğe hazırlamasıyla karın bölgesinde aniden başlayan krampların doğmasına neden olabilmektedir. Erken gebelikte şiddetli ağrıların meydana gelmesi düşük ihtimalinin yükselmesini gösterebiliyor veya yapılan kürtaj sonrasında rahim içerisinde parça kalması gibi sorunlarda da şiddetli ağrılar oluşabiliyor. Gebeliğin ileriki haftalarda yine aynı şekilde kanamayla meydana gelen ağrıların oluşması muhtemelen plasentanın erken ayrılmasıdır. Bir diğer şekilde aniden başlayan ağrılar sindirim sistemi akutu, böbrek ve idrar yolu, yumurtalık kistleri, genital enfeksiyon akutu olarak nitelendirilebilmektedir.

130 görüntüleme