©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Kadınlarda El ve Ayak Bakımı

Günümüzde bakımlı el ve ayaklara sahip olmak istemeyen kadın muhakkak ki yoktur. Vücutta bütün ağır işleri gören el ve ayaklar güzel görünmeye ihtiyaç duyduğu kadar sağlıklı olmaya da ihtiyaç duymaktadır. Çünkü ayaklar sürekli olarak gün içerisinde yükünüzü taşırken ellerde temasta bulunduğunuz nesneleri ve objeleri kaldırmanıza yardımcı oluyor. Kadınlarında vücutlarında en çok dikkat ettiği noktalar arasında bulunan el ve ayaklar evde yapılan basit yöntemlerle sağlıklı şekilde gerekli bakımları yapılabiliyor. Bu bakımların ihmal edildiği taktirde tırnaklarda kırılmalar, kanamalar hatta elde hissedilen ve gözle görülebilen çatlamaların meydana gelmesine neden olabiliyor. Biliyoruz ki kadınlarda tırnak kırılmaları oldukça can yakıcı durumlar arasında bulunuyor. O yüzden bu tür olaylarla karşı karşıya gelmemek için sizlere hazırlamış olduğumuz el ve ayak bakımı adımlarını uygulayarak bakım ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

El ve Tırnak Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

El bakımı yaparken sabun, deterjan kimyasal madde içeren temizlik ürünlerinden kaçmanız gerekiyor. evinizde daha çok doğal yöntemlerle yapılan sabunları tercih etmenizi öneriyoruz. Bunun yanında bulaşık yıkarken veya tekli elbiselerinizi falan deterjanla yıkarken mutlaka koruyucu eldiven kullanınız. Bu işlemleri yaparken gün içerisinde aralıklı 2-3 defa nemlendirici kremi de elinize sürünüz. El bakımını tamamladıktan sonra tırnak temizliğinize ve bakımına da önem vermeniz lazım. Tırnaklarınızın çevresini iyice temizledikten sonra yapısı bozulmayacak biçimde dikkatlice törpülenmelidir. Manikür yaparken de tırnak etrafında bulunan etleri kesmemeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü tırnak etrafında oluşan etler tırnak plağına veya içerisine girmek isteyen mikroorganizmaları engellemektedir.

Ayak Bakımı İçin Yapılması Gereken İşlemler

Ayaklar, vücudun ağırlık dengesini sağlayan merkezi sistemi gibidir. Gün boyu vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayakların bakımını düzenli şekilde yapmamanız halinde mantar, ayak derisinde aşınma ve çatlamaların meydana gelmesine neden olmaktadır. O yüzden nemlenmeye ve yıpranmaya karşı ortopedik ayakkabı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Ayak derisinin kurumasını engellemek adına da dinlenme sürecinde ayaklarınızı havalandırıp bakım kremleriyle desteklemeniz gerekiyor. Gece yatağınıza geçmeden önce mutlaka ayak diplerinden en sona kadar güzelce vazelinle masaj yapmanız çatlamalara karşı büyük savunma yaratacaktır.

5 görüntüleme