©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Kadınlarda Egzersiz Öncesi Neler Yapılmalı

Egzersiz denilince sadece akla diyet gelmemelidir. Egzersiz, hayatın her yaşında sağlıklı yaşama katkı sağlayan önem arz eden spor hareketleri olarak biliniyor. Sadece yüksek kilolara sahip olan kişiler egzersiz hareketleri yapmıyor. Sağlıklı şekilde yaşamını sürdürmek isteyen her birey kendisine belli başlı egzersiz hareketleri seçerek sürekli olmak üzere uygulaması gerekiyor. Vücudun gereksinim duyduğu egzersizlerin yapılmaması halinde ileriki süreçlerde kemiklerde kireçlenme ve sabitlenme meydana gelebiliyor. Sabitlenme olayı uzun süre hareketsiz kalan vücudunuzun belli yapı alması demektir. Buda hareket etmenizi oldukça zor hale getirecektir. Sağlık açısından büyük rol oynayan egzersiz hareketleri mutlaka herkesin hayatında doğru bilgiler eşliğinde uygulaması son derece önemlidir.

Egzersiz Hareketlerine Başlamadan Önce Mi Yemek Yenilmeli?

Bu kapsamda toplum arasında kafa karıştırıcı birden fazla söylemler bulunuyor. Egzersizlere başlamadan önce aç karna mı yoksa tok karınla mı başlamanız gerekiyor? Öncelikle ağır spor dallarıyla ilgilenen kişiler yani futbol, koşu, ağırlık kaldırma gibi zorlu yerlerde egzersiz yapan kişilerin tok karınla sahaya çıkması kendileri için intihar niteliğindedir. Hafif egzersizlerle uğraşlarını sürdüren kişilerinde spora çıkmadan önce mutlaka 1 saat öncesinden beslenmeleri dengelerini iyi şekilde korumasına olanak tanıyacaktır. Uzun süreli olarak yaptığınız hafif egzersizlerde vücudunuz kaslarınızdan veya daha öncesi sindirim sisteminizin depoladığı yağ, şeker gibi gereksinimleri tüketebiliyor. Bundan dolayı hafif egzersizlerinize başlamadan tok karınla işleme koyulmanız sağlığınız açısından önem arz etmektedir.

Egzersiz Öncesi Yapılan Hatalar

Yukarda da belirttiğimiz üzere egzersiz öncesi aç karına spor yapmanız tansiyon düşmesine, şekerin yükselmesine hatta vücudunuzun hızla yağ tüketmesine ve zayıflamanıza neden olabilir. Buda doğrudan vücudun enerjisiz şekilde çalışmasına yaptığınız bütün hareketlerin sağlığın aksine zararınıza olacağınıza bilmenizi isteriz. Vücuttaki kaslarınızın doğru çalışmasını sağlamak istiyorsanız mutlaka tok karına bu işlemlerinizi yapınız. Sürekli olarak bu hataları tekrarlamanız halinde ileride yetersiz enerjiden dolayı bayılmalar, vücut kasılmalar, kramplar, mide bulantısı, baş dönmesi gibi ciddi rahatsızlıkların doğmasına da neden olabilirsiniz. Yakılan kalorilerinizi karşılamak adına bol bol vitaminli organik besinler tüketmeniz sağlık açısından fayda sağlayacaktır. Unutmayın sağlığınız için önce önlem sonra spor yapmaya başlayın.

2 görüntüleme