©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Kadınlarda Cinsel İlişki Sonrası Görünen Kanama

Çoğu kadın, cinsel ilişkiden sonra vajinal bölgede kanama olaylarıyla karşı karşıya gelebilir. İlk defa ilişkiye giren kadınlarında kanama olması oldukça normal karşılanıyor. Çünkü vajina bölgesinde bulunan kızlık zarı yırtılmasıyla kişinin durumuna göre az yada çok kanama durumları meydana gelebiliyor. Daha Sonrada girilen ilişkilerde kanama meydana geliyorsa bu işte bir tuhaflık sezmeniz lazım. Cinsel sonrası oluşabilecek kanama türlerine göz atalım. Menepoz yaşayan kadınların %63’ü cinsellik esnasında vajinal kuruluk ve lekelenmesi yüzünden de kanama yaşayabilir. Aynı şekilde adet gören kadınların %9’u da ilişkiden sonra kanama durumlarıyla karşılaşabilir. İlişki esnasında arada hafif kanamalar için tedirgin olmanıza gerek yok. Fakat sürekli artan cinsten kanamalarınız bulunuyorsa doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Cinsel İlişkiden Sonra Oluşan Kanama Nedenleri

Cinsel ilişkiden sonra oluşan kanamalara tıp ağzıyla postkoital kanama ismi veriliyor. Bu durum tüm yaşlarda ki kadınlarda görülebilir. Özellikle de menepoz’a giren kadınlarda sık görülen bu durumlar yumurtalıkların kendini dışarıya kapatmasından kaynaklanıyor. Bu seviyeye ulaşmamış kadınlarında yaşadıkları kanamaların çoğu servisk olarak bilinen rahimin vajinaya açıldığı bölümden ortaya çıkıyor. Oldukça ciddi sorunlar yaşatan Servisk olası virüs kapması durumunda da kanser hücrelerini tetikleyebilecek duruma gelebilir. Cinsel yolla bulaşan virüslere karşı kadın vücudu bazı önlemler alıyor. Fakat virüslerin uzun süreli olarak bedende kalmasıyla birlikte rahim ağzı kanseri durumu yaşanabilir. Cinsel ilişki esnasında enfeksiyonlara karşı olarak daha titiz olmanız durumunda oluşacak olan pelvik inflamatuvar, servisk, vajinit gibi hastalıklara karşı kendinizi korumaya alabilirsiniz.

Vajinal Yırtılması ve Kuruluk Durumları

Vajinal bölge içerisinde bulundurmuş olduğu bezler sayesinde ilişki esnasında sıvı üretimi yaparak kuruluğu engelleyebilmektedir. Fakat bazı kadınlarda bu durum yetersiz kalınca vajinal kuruluk kanamaların meydana gelmesine sebep oluyor. Tam olarak uyarılmadan yapılan cinsel ilişkilerin hepsinde kuruluk kanamaların oluşmasını tetikliyor. Vajinal yırtılması, kadının geçirmiş olduğu ilişkinin sert geçmesinden kaynaklanıyor. Cinsel ilişkide vajina bölgesine sert müdahalelerde bulunduğunda küçük çiziklere ve yırtılmaların meydana gelmesini gibi sonuçlar doğurabilir. Cinsel ilişki sonrasında da ağır kanamalar, bel ağrısı, kusma, bulantı, sıra dışı akıntı, vajinal bölgede kaşıntı ve yanma hissi yaşanılıyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

205 görüntüleme