• Melisa Magriso

Kadınlarda Adet Gecikmesi ve Adet Görememe Sorunu

Adet kanamaları normal şartlar altında ay içerisinde belirli tarihler arasında meydana gelmektedir. Ortalama 25 ila 35 gün arasında değişiklikler gösteren regl süreci sağlıklı bireylerde 21 gün içerisinde gerçekleşiyor. Fakat bazı durumlarda adet gecikmesi veya adet görememe sorunları sıkça görülebilmektedir. Adet kanamasının düzenli olarak vücutta gerçekleşmesini sağlayan en önemli mekanizma yumurtlama ve bu duruma bağlı olarak salgılanan progesteron hormonudur. Yumurtlama durumu meydana gelmemesi halinde rahim iç tabakasında örtojen hormonun salgılanmasını engellenmektedir. Buda rahim içerisinde farklı bir tabakanın oluşmasına ve beklenmedik kanama durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Normalden fazla kanamanın oluşması da bu durumu tetikleyebiliyor. Normal durumlarda adet kanamaların gecikmesi gebeliğe işaret edebiliyor fakat bununla birlikte pek çok hastalığında doğmasına etken yaratabiliyor.

Adet Gecikmesi

Cinsel ilişki yaşayan veya gebe durumunu bekleyen kişilerde adet gecikmesi yaşanması normal görülmektedir. Çünkü kişinin çocuk beklemesiyle oluşan birliktelik yumurtalıkların kendini gebeliğe hazırlanmasını işaret ediyor. Buda rahim iç tabakası gebelik hormonlarını salgılayarak kadının adet düzenini ortadan kaldırmaktadır. Bazı cinsel ilişkilerden dolayı olarak da regl sürecinde gecikmeler meydana gelebiliyor. Bu durum normal olarak karşılanmasıyla birlikte ileriki tarihlerde gecikmeli adet olma süreci gerçekleşebilir. Ergenlik çağında da sıklıkla görülen adet gecikmeleri henüz rahim tabakasının kendini toparlayamaması durumunda sıklıkla veya aralıklı kanamalar oluşabilir. Fakat ergenlik çağı altındaki kişilerde adet kanamaların gecikmesinde mutlaka jinekolog doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Rahim Ağzında Oluşan Enfeksiyonlar

Rahim ağzı veya içerisinde oluşan enfeksiyonlar kadınlarda adet gecikmelerine neden olabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan bu iltihap, ciddi sorun yaşamaması adına titiz şekilde birlikteliğin tamamlanmasını sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu durum kadınlarda ara kanamaların oluşmasını olağan hale getirmektedir. Titizliğin ciddiye alınmaması halinde rahim kanseri, rahim ağzı yansısı, rahim sarkması, rahimde miyomların salgılanması gibi önem arz eden durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda normal olarak hormon değişikliği yaşayan kadın adet gecikmesi veya uzun süreli olarak adet görmeme sorunları yaşayabilir. Cinsel ilişki esnasında yanma hisseden veya ara kanamalarla baş eden kişiler mutlaka en yakın doktora muayene olmasını şiddetle öneriyoruz.

78 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.