©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Kadın Regl Dönemi Psikolojisi

Yaşantımız boyunca her ay belirli günlerde kadınlar “bugün kendimi iyi hissetmiyorum, giyecek bir şeyim yok, ne yapacağımı bilmiyorum, sürekli uykum var, kimse beni anlamıyor, herkes üstüme geliyor gibi daha çoğaltabileceğimiz pek çok durumları dile getirebiliyor. Bazı erkekler bu durumları anlamakta zorluk çekebiliyor. Fakat kadınlarda sık olarak rastlanan durumlar arasında bulunuyor. adet döneminde yaşanan aşırı hassasiyet ve duygusallık zaman zaman istemsizce ağlamalar yaşatabiliyor. En ufak sorunları büyütme, olmayan şeyleri var etme, öfke nöbetleri de başı başına çekilmeyen sıkıntılar ortaya çıkarıyor. Regl dönemi psikoloji değerleri kadınlarda aşırı derecede farklılık yaratıyor. Cinsel istek değişikliklerinin de libido artışına göre değişiklik gösterdiği bu durumlarda kadın vücudu olanağının dışında hareketler sergiliyor.

Regl Döneminde Yaşanan Değişiklikler

Yıl boyunca her ay düzenli olarak yaşanan adet döngüleri rahim için tazelenmesinden ötürü olarak oldukça değişik oluşumların ortaya çıkarmasına neden oluyor. Bazı kişilerde aşırı derecede yaşanan ağrılar dayanılmaz hale gelebiliyorken, bazılarında da normalin seyrinde durum ilerlemektedir. Sürece baktığımız zaman yaşanan sıkıntılar kalıcı izler bırakmıyor. Ortalama 4 ila 6 gün arasında yaşanan adet döngüsü son bulunarak normal yaşantının seyrine dönmektedir. Fakat eğer kişilerde bu dönem dışında da kontrol edilmeyen davranışlar sergilenmeye devam ederse tedavi süreçlerin devreye girmesine neden olabilir. Regl döneminde yaşanan değişiklikler; içe kapanma, sabırsızlık, dikkatsizlik, unutkanlık, ağlama, endişe, üzüntü hissi, kendini beğenmeme, depresif hareketler sergileme gibi tahammülsüzlük sonuçlarını doğuruyor. Tamamen doğal olarak görülen yan etkiler 6 gün içerisinde kaybolmaktadır.

Regl Döneminde Hassas Olduğunuzu Çevrenizle Paylaşın

Kadınların çoğunda regl öncesi ve sırasında kendini kontrol edememe öfke kontrollerini meydana gelebiliyor. Normal şartlarda tolerans gösterilmeyen durumlarda hasta olduğunuzu belirtmeniz halinde karşıdaki kişi tarafından daha anlayışlı şekilde karşılanmanıza fayda sağlayabilirsiniz. Aksi taktirde her iki taraf içinde hayal kırıklıkları, öfke hissi gibi durumlar yaşanabilir. Yakın çevrenize yaşadığınız süreçle ilgili bilgi vermeniz regl döneminizde sizlere yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu durumlarda utanma gibi algılarınızdan vazgeçerek tamamen mantıksal ve doğru hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. Kadınların yaşadığı bu olaylar regl dönemi psikolojisi olarak isimlendirilmektedir.