©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Kadın İçin Üreme Sağlığın Korunması

Üremek kadınlarda içgüdüsel olarak nitelendirilmektedir. Bununla birlikte kadının yaşamdaki temel görevi gebe kalmak ve doğum yapmaktır. Üreme ve nesillerin devam edilmesi için kadınların büyük rol oynadığı bu sistemde kadın vücudu inanılmaz mekanizmalarla donatılmıştır. Üreme sağlığını korumak ve muhafaza etmek adına sağlanan temel bilgilerin tam teşekkürlü şekilde kavranması halinde hiçbir sorun yaşanmadan üreme gerçekleşebilir. Vajinal bölgesinde oluşan pelvik enfeksiyonu cinsel temas halinde bulaşmaktadır. Çok eşlilik durumu yaşayan bireylerde sıklıkla meydana gelen yangı yüzünden fallop tüplerinin hasar görmesine neden olmaktadır. Vajinal bölgede bulunan bu tüplerin hasar görmesinden dolayı gebe olamama veya dış gebelik sorunların yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Pelvik enfeksiyonu erkeklerde sperm kanallarını tıkayarak üremeyi engelleyebilmektedir. Bu yüzden çok eşlilik durumlarda mümkün oluncaya kadar kaçınılması veya bu durumlarda prezervatif kullanılması sağlık açısından oldukça büyük rol oynamaktadır.

İdeal Kilonuzu Koruyun

Kadınların üreme noktası olan yumurtalamaların aşırı yağlanması veya yağ tabakasının olması gerekenden daha az olmasıyla birlikte gebe olmama durumları yaşanabilmektedir. Kilo oldukça ciddi önem arz eden bu durumda ideal kiloyu yakalamanız gerekiyor. Çünkü aşırı kilolu olunması rahim bölgesinde yağ tabakalarının oluşmasına neden olmaktadır. Buda kadının yumurtalıklarını yenileyememesi veya spermin duvarı geçmesini engelleyebiliyor. Gebelik durumunu yaşamadan önce ideal kiloda olmanıza dikkat etmeniz ileride yaşanacak olan bazı normal dışı durumlarında riskini azaltacaktır. İdeal kiloyu korumak bu nedenle son derece önemli olarak görülmektedir.

Sorun Yaşamadan İdeal Yaşlarda Gebe Kalmak

18-29 yaş arasında gebe kalan kadın adayları hiçbir sorun yaşamadan düzenli şekilde gebelik sürecini atlatabilmektedirler. Gelişen tıpla birlikte ileriki yaşlarda olan kişilerinde gebelik sorunlarının en aza indirilmesi söz konusu olabiliyor. Fakat sağlıklı ve sorun yaşamadan gebe kalmak isteyen kişiler ortalama 18 ila 29 yaş arasında bu durumu gerçekleştirebilir. Yaş ilerledikçe hormon kaybı yaşayan kadınlar döllenme yaşasa bile yetersiz şekilde hormon salgılanması yaşadığından ötürü gebe kalamamaktadır. Anne yaşı geçtikçe embriyoda bulunan kromozom kusuru riski büyük artış göstermektedir. Buda düşük riskini yükselmesine sebep olmaktadır. Tabi ki birçok kadın kariyeri için bunları göz ardı edebiliyor, fakat sağlıklı gebelik yaşamak isteyen bireyler gebelik için plan yapmaları gerekmektedir.

3 görüntüleme