©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Kadın enfeksiyonları,cinsel hastalıklar nelerdir?

Kadın Enfeksiyonları-Kadın Cinsel Rahatsızlıkları

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar günden güne giderek artmaktadır. Bunların başlıca sebepleri arasında yanlış beslenme, radyasyon, çok partnerli cinsel yaşam, enfeksiyon virüsler sayılabilir. Kadın genital organları tüm enfeksiyonlara karşı açık bir yapıdadır. Hamile kadınlar için durum daha da vahimdir kendilerine bulaşmasıyla birlikte anne karnındaki bebeğe de enfeksiyonlar bulaşır. Kadında oluşan enfeksiyonlar bir tek bebeğine değil eşine partnerine de bulaşmaktadır ve doğal olarak hamilelik sonrası oluşan doğumsal anomaliler, zekâsal gerilik durumları bebeklerde görülmektedir.

1-Genital Herpes (Genital Uçuk):

Dış genital(üreme9 organları içerisinde en sık görülenlerinden birisidir. HSV enfeksiyonu olarak bilinir. Virüs vücuda bulaştıktan 2-8 gün sonra hastanın şikâyetleri başlar. İçi su dolu damlacık şeklinde veziküller oluşur. Sayıları birden fazladır ve zaman içerisinde her veziküller birleşir ve vulvar ülserlerini oluşturur. Hastada şiddetli şekilde idrar yanmaları başlar. Hastada akut dönem 2-3 hafta aralığında sürer. Bu hastalığın erkeğe bulaşıcı yönü bu 3 haftalık akut dönemde girilen cinsel ilişki yoluyla olur. Bu hastalığın ¾ ünü HSV TİP2 , ¼ ünü HSV TİP1 virüsler oluşturmaktadır.

Tedavisi:

Acyclovir yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın tablet yâda krem formları da mevcuttur. Hastalığın ağrılı döneminde günde 3-4 kez çömelme yâda oturma banyoları ve beraberinde fön kurutma makineleri ile lezyonların kurutulması işlemi uygulanır. Biran önce kurutmak gereklidir aksi takdirde virüs ıslak ortamlarda hızlıca üremektedir buda sizin iyileşme sürenizi uzatacaktır.

2-Bartolin Kisti:

Bartolin ,vajina girişinde her iki dudağın iç kısımlarında bulunan sağlı sollu bezlerdir. Hastalık bu bezlerin iltihaplanması ile oluşur. İltihaplanma sonucunda kanal tıkanıklığı yaşanır. En çok tercih edilen tedavi yöntemi ise marsupializasyon cerrahi yöntemidir.

3-Klamidia Trochomatis Vajiniti:

Hastalık cinsel yolla bulaşmaktadır. Kadınlarda vajen, vajina, rahim ve tüplerde oluşan iltihaplanmalardır. Akut dönemde iken hemen tedavi olmaları gerekir. Hamile kadınlarda bebeğin düşük olmasına sebep olurlar. Tüplere tutundukları için tıkama yaparak kısırlığa sebep olurlar.

Tedavisi noktasında 10 gün boyunca günde 2 kez 100mg tetrasiklin ve ilave olarak 2 gr sefalospirin kullanılmalıdır.