©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Histeroskopi Nedir Nasıl Uygulanır

Histeroskopi, rahim içi tedavilerin kolaylaştırılması adına geliştirilen ve tedavi yöntemleri arasında en çok dikkat çeken yeni sağlık yöntemidir. Kadınlarda oluşan rahim içi hastalıkların detaylı şekilde kontrol edilmesi adına doktorlar tarafından belli hormonsal testler yapılmaktadır. Yapılan testlerin daha kolay şekilde amacına ulaştırılması için geliştirilen Histeroskopi iki farklı aşamada hizmet sağlıyor. Tanısal ve operatif olarak ele alınan Histeroskopi hem genel anestezi hem de lokal anesteziyle uygulanabilmektedir. Histeroskopi, bu aşamada rahim ağzının genişletme görevini yapmaktadır. Aynı şekilde rahiç içerisine sıvı doldurulur ve rahim içerisine kolaylıkla girişi sağlanır. Doktorların içerisindeki hormonları kolaylıkla ayırt etmesi içinde özel olarak geliştirilmiş kamera sistemi program dahilinde aktif hale getirilmektedir. Tanısal alanda doktorlara oldukça yardımcı olan özel programlanmış kamera sistemi testlerin başarıya ulaşmasına yardımcı olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları ve vajina iltihapların tehlike art etmesi yüzünden Histeroskopi bu aşamada kullanılmamaktadır.

Histeroskopi Sayesinde Birçok Rahatsızlık Giderilebiliyor

Histeroskopi, sağlamış olduğu avantajları sayesinde pek çok vajina rahatsızlıklarında sık olarak kullanılmaktadır. Rahatsızlıklardan bazıları da rahim içerisinde oluşan yapışıklıklar, polipler, miyomlar gibi durumlarda rahatça müdahale etmesine olanak sağlıyor. Yapışmaların tekrardan meydana gelmemesi içinde tedavi yönteminde spiral ya da kateter kullanılıyor. Histeroskopi ile yapılan ameliyatların en büyük kolaylığıysa olayların daha kısa sürede gerçekleştirilmesidir. Tanımsal olarak işleme giren tedavilerde iki dakikalık kısa süre yeterli olurken, operatif olarak yapılan ameliyatlarda bu durum 20 dakikayı bulabiliyor. Üstelik iyileşmelerde de hızlı faaliyetler gözetlemektedir. Yüzeysel şekilde geliştirilen Histeroskopi teknik hastalara son derece kolaylıklar sağlamaktadır.

Rahim Hastalıkların Tedavi Edilmesi Daha Kolay Hale Geldi

Kadınlarda oluşan olağandışı vajinal kanamalar, menopoz sonrası kanama, ağır adet dönemleri, pelvik ağrı, oluşan düşükler gebeliklerin kalıcı hale gelmesi gibi teşhislerde bu alet kullanılmaktadır. Anormal kanaların teşhisinde sıkça kullanılan bu prosedür doktorlar tarafından sıkça kullanılıyor. Bazı hastalıkların incelenmesinde anestezi ortamı olmadan da hizmet sağlayabiliyor. Buda kadınlarda kolaylıkla muayene olma sürecini hızlandırıyor. Histeroskopi kendi içerisinde farklı malzemelerinde kullanılmasına yardımcı olduğu için vajinal bölgenin açılmasında etken olarak faaliyet gösteriyor. Örneğin biyopsi gibi işlemler yapılacaksa diğer aletler Histeroskop aletinin içerisinden geçirilmektedir.

3 görüntüleme