• Melisa Magriso

HEPATİT B NEDİR? NASIL BULAŞIR?

HEPATİT B NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Hepatit B hastalığı, genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Karaciğer iltihabı demektir. Bazı kişilerde Hepatit B kendiliğinden geçerken, kimilerinde ise uzun yıllar sürmektedir. Hepatit B, karaciğerde yara dokusu oluşturur. Bu yara dokusuna skar adı verilir. Skar, karaciğer kaybı ya da siroz gibi tehlikeli hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir.

Araştırmalara göre dünyada 400 milyon kişi Hepatit B hastalığıyla mücadele etmektedir. Türkiye’de ise bu sayı, 3 milyondur.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B hastalığı, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak da bilinse de birçok yolla bulaşabilmektedir. Bunlar;

● Doğum,

● Kan ürünlerinin nakli sırasında enfeksiyonu dikkat edilmemesi,

● Tıraş bıçağı ya da diş fırçası gibi kişisel eşyalar,

● Açık yaraya temas etme,

● Cinsel ilişki,

● Enfeksiyon ürünleri,

● Diyaliz sırasında hijyene dikkat edilmemesi,

● Keskin aletlerden dolayı kana temas etmektir.

Hepatit B, gıdalardan, sudan ya da solunumla bulaşmaz. Daha çok cinsel yolla ya da kişisel eşyaların paylaşılmasından bulaşmaktadır.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B, karaciğeri hedef alan bir hastalıktır. Bu yüzden Hepatit B belirtileri, hemen anlaşılmayabilir. Ancak bazı kişilerde ağır belirtilerde yaşanmaktadır. Bu belirtiler;

● İştahsızlık,

● Kilo kaybetme,

● Halsizlik ve yorgunluk,

● Karında su birikmesine bağlı olarak şişkinlik,

● Gözde sararma,

● Ödem,

● Kusma (kanlı),

● Mide bulantısı,

● Kanamaların durmaması,

● Vücutta ağrı,

● İdrarın koyu olması,

● İshal,

● Dışkı renginin açık olması,

● Morarmadır.

Bu belirtilerin birkaç tanesini yaşayan kişiler, hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekir. Aksi takdirde karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıkların oluşma riski artar.

Hepatit B Nasıl Tedavi Edilir?

Hepatit B tedavisi, genellikle ilaçla olmaktadır. Bazı kişilerde Hepatit B hastalığı belirtileri yaşanmadığı için kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak bu durum nadir görülür. Hepatit B teşhisi konulan hastalar, bir süre yatarak tedavi olur. Ardından ilaçla tedaviye devam edilir.

Tedavinin amacı ise bulaşan virüslerin karaciğere verdiği zararı minimuma indirmeye çalışmaktadır. Uzmanlar, tedavinin en önemli aşamasının bilinçlendirme olduğunu açıklamaktadır. Bilinçlendirme ile Hepatit B’ye karşı önlem alınmış olunmaktadır.

Hepatit B hastalığından korunmak için cinsel ilişki sırasında korunmalıdır. Mümkünse partnerlerin sağlık kurumlarında birkaç test yaptırması gerekir. Kişisel eşyalar, başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Alkol, karaciğere zarar verdiği için tüketimi azaltılmalıdır. Çocukların aşıları eksiksiz yapılmalıdır.

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.