©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Hamilelikte Regl Olunur Mu

Gebelik durumunda embriyo anne rahminde yerleşme sürecini tamamlarken bazı doku zedelenmelerini oluşturabiliyor. Buda kadın için belirli miktarlarda vajinal kanamaların seyredilmesine neden olmaktadır. Bu kanamalara genellikle halk arasında yerleşme kanaması denilmektedir. Hemen hemen bütün kadınlarda meydana gelen implantasyon kanaması gebelik aşaması sırasında görülmektedir. Bu süreçte kadınlar tedirgin olarak çocuk düşmesi gibi değişik algılar düşünebilirler. Fakat ara sıra oluşan kanamaların normal seyrinde olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bahsi geçen yerleşme sürecinde oluşan kanamalar basit ve sancı gerektirmeyen aşamalardan gerçekleşiyor. Eğer bunun tersini yaşıyorsanız, normal durumların dışında olayların yaşandığını düşünerek kendinize en yakın doğum kontrol uzmanına başvurmanızda yarar olacaktır. Yerleşme kanamasında kadınların Ped ya da tampon kullanmasına gerek yoktur.

Kanama Gebeliği Neden Oluşur?

Kanama türlerini farklı kategorilere ayrılmaktadır. İlk üç ay yaşanan kanamalar düşük tehdidi, dış gebelik, gecikmiş düşük, önlenmeyen düşük, yerleşme kanaması, rahim ağzı sorunların yaşattığı kanamalar, enfeksiyonlar, molar gebelik gibi değişik türlerden oluşan nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bazı kişiler hamilelik sürecinde regl olabilme ihtimalini düşünebiliyor. Fakat kadınlarda yaşanan yumurtlamanın rahim içerisinde yerleşen bebek sayesinde döllenme aşamasına geçmediğini belirtmek isteriz. Yani kısacası gebe durumlarında adet görme aşaması tamamen yok olmaktadır. Bu süreçte yaşanan kanamaların yerleşme kanaması olarak bilinmektedir. Yaşanan bu kanamalar rahim içerisinde biriken torbalar halinde dışarıya aktarılmasından dolayı bebeğe zarar vermemektedir. Fakat durumların hızla artış göstermesi durumunda olumsuz etki oluşmaması adına doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

Kanamaları Dikkate Almanız Gerekiyor?

Gebelik süreci boyunca kadınlarda hiçbir şekilde adet görme durumları yaşanmamaktadır. Yaşanan kanamaların hafif leke şeklinde belirlenmesiyle ortaya çıkan baş dönmesi, kasık ağrıları, kusma, bulantı gibi durumların yaşanması sistemik belirtileri ortaya çıkarmasına neden olabilir. Buda daha önce yaşanan düşükleri tetikleyebilir ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına etken yaratabilmektedir. Üreme tetiklerini son derece nadir olduğunu göz önünde bulundurursak yaşanan olayların jinekolog eşliğinde tedavi süreci altına alınması hayat kurtarabilir. Hamilelik aşamasında bazı kadınlar ilk aylarda adet görebildiğini belirtmektedir. Fakat tıp dünyasında bu tür olayların yaşanmadığı kanıtlanmıştır. Bu kanamalar zannedilenlerin dışında yerleşme kanaması olarak meydana gelmektedir.