©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

GENİTAL UÇUK HASTALIĞI NEDİR? NASIL BULAŞIR?

GENİTAL UÇUK HASTALIĞI NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Genital uçuk hastalığı, cinsel yolla bulaşan bir virüs hastalığıdır. Herpes Simpleks olarak da bilinir. Araştırmalara göre sekiz çeşit genital uçuk bulunmaktadır. Bunların üçü yaygın olarak görülmektedir.

Yaygın olarak görülen genital uçuklarından ilki HSV 1’dir. Uçuklar, ağız ve burun çevresinde çıkar. İkincisi HSV 2’dir. Genital bölgede uçuklar çıkar. Sonuncusu ise HSV 3’dür. Oldukça tehlikelidir. Çünkü uçuklar, sinir bölgelerinde görülür.

Genital uçuklar, şiddetli ağrılara neden olur. Çünkü uçukların içi su ile doludur. Bu da iğne batması hissi yaratır. Tedavi edilmediğinde deride dökülmeler meydana gelir.

Genital Uçuk Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Genital uçuk hastalığı, sadece cinsel yolla bulaşır. Ayrıca kişisel eşyaların kullanılması da hastalığın bulaşmasında etkilidir. Genital uçuk hastalığına neden olan virüsler, deride oluşan çatlaklardan kolaylıkla girebilirler. Ardından sinir hücrelerinden tüm vücuda yayılırlar.

Genital uçuk virüslerini öldürecek bir ilaç henüz yapılmamıştır. Tedaviler ile sadece etkinin azalması amaçlanır. Ayrıca genital uçuk hastalığı belirtileri kesin olarak bilinmemektedir. Bu zamana kadar sadece ağrı ve uçuk görülmüştür.

Genital Uçuk Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Genital uçuk hastalığı tedavisi için kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Çünkü virüslerin ölmesini sağlayacak bir ilaç yoktur. Bu yüzden doktorlar, önlem alınması konusunda sürekli uyarılarda bulunmaktadır.

Genital uçuk için alınabilecek en iyi yöntem ise korunarak ilişkiye girmektedir. Ayrıca eşlerin kişisel eşyaları paylaşmaması tavsiye edilir. Genital uçuk, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık görüldüğü için kişilerin cinsel ilişki öncesinde aşırı alkol tüketmemesi ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Aksi halde genital uçuk hastalığı kaçınılmazdır.

Araştırmalara göre ülkemizde genital uçuk, sık görülen cinsel ilişki hastalıklarından biridir. Bunun için evlilik öncesi hazırlıklarında sağlık kuruluşlarında genital uçuk testleri yapılmaktadır. Testlerin pozitif çıkması durumunda gerekli önlemler alınmaktadır.

Bu yüzden evlilik öncesinde genital uçuk testlerinin yapılması unutulmamalıdır. Bu sayede sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girilmiş olunur.

Son olarak genital uçuk, diğer uçuk tipleriyle karıştırılmamalıdır. Ağız ve çevresinde görülen yaygın uçuk tipleri sert ve kırmızıdır. Krem ile tedavi edilebilir. Ancak genital uçuğun içi su doludur. Görülmesi durumunda hemen doktora gidilmesi gerekir.