• Melisa Magriso

GENİTAL SİĞİL NEDİR? NASIL BULAŞIR?

GENİTAL SİĞİL NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Genital siğil hastalığı, HPV enfeksiyonunun bir belirtisi olarak kabul edilmektedir. Cinsel yolla bulaşmaktadır. Kondiloma aküminata adıyla da bilinmektedir. Araştırmalara göre 200’den fazla HPV virüsü bulunmaktadır. Bunlardan 40 tanesi genital siğillere neden olmaktadır. Genital siğil oluşumuna ise en çok HPV 11 ve HPV 6 virüsleri yol açmaktadır. Ancak kansere neden olmazlar.

Genital siğil, daha çok kadınlarda görülmektedir. Bu yüzden teşhis sırasında Pap Smear testi yapılır. Bu siğiller, deride kahverengi leke ya da kabarık şeklindedir. Hatta birden fazla siğil yan yana çıkarak büyüyebilir.

Genital siğiller, et beniyle karıştırıldığı için fark edilmeyebilir. Ancak genital bölgede kaşıntı oluşması ya da kanama olması durumunda hemen doktora gidilmelidir.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Genital siğil belirtileri, cinsiyetler arasında farklılıklar gösterir.

Kadınlarda genital siğil belirtileri;

● Cinsel ilişkide kanama olması,

● Genital bölgede kaşıntı,

● Gri renkte akıntı,

● Vajina, vulvada, kasık, anüs ve çevrelerinde siğil oluşmasıdır.

Erkeklerde genital siğil belirtileri ise testis, anüs, penis, bacak araları ve çevrelerinde siğillerin çıkmasıdır. Bu durumlarda hemen sağlık kuruluşlarına giderek muayene olunmalıdır.

Araştırmalara göre genital siğilin görülme olasılığı %1’dir. Ancak dünya genelinde kadınların %30’unda genital siğil olduğu tahmin ediliyor. Kadınların düzenli olarak test yaptırması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. 21 yaşında Smear, 30 yaşında ise Co-Test tarama testi yapılmalıdır.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Genital siğil hastalığı, korunmasız anal ya da vajinal ilişki sırasında bulaşmaktadır. HPV virüsleri, deri teması ile vücuda yayılmaktadır. Oral ilişkilerde de görülebilir. Ancak bu nadir bir durumdur. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde, genital siğil oluşmaz. Çünkü HPV virüsleri hemen öldürülür.

Genital siğilleri, cinsel ilişkiye girdikten yaklaşık bir ay sonra çıkmaya başlar. Tedavi edildiğinde kısa sürede siğiller kaybolur.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

Genital siğil tedavisi, birçok testten sonra yapılmaya başlanır. Bu testler; Pap Smear, Kolposkopi, HPV DNA ve Servikal’dir.

Bu testler yapıldıktan sonra sonuç pozitif çıkarsa ilaç tedavisi uygulanmaya başlanır. İlaç olarak da antibiyotik ve krem verilir. Genital siğil tedavileri, kısa sürede sonuç vermektedir.

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.