©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

FRENGİ NEDİR? NASIL BULAŞIR?

FRENGİ NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Frengi hastalığı, cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. Sifiliz olarak da bilinmektedir. İlişki sırasında bakteriler, sadece ağızdan bulaşır. El teması ya da kişisel eşya kullanımlarından bulaşmaz.

Eski zamanlarda Frengi, tehlikeli hastalıklar arasında kabul edilmekteydi. Ancak günümüzde tedavisi kolaydır. Frengi, erkeklerde daha sık görülmektedir. Tedavisi olsa da yayılmasına karşı önlem alınamamıştır. Bu da her geçen gün Frengi hasta sayısını arttırmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında Frengi hastalığına neden olan bakteriler; rektum, ağız ve cinsel organlarda yaraların oluşmasına sebep olur.

Frengi tanısı koymak oldukça zordur. Çünkü birçok kişide Frengi belirtileri yaşanmamaktadır. Frengi tanısı konulan kişilerinde hemen tedavi olması gerekir. Frengi, akciğer ve kalbi olumsuz yönde etkiler. Bu da ölümcül sonuçların yaşanmasına neden olabilir.

Frengi Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Frengi hastalığı, sadece cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel ilişki sırasında sünnet derisiyle ağızdan bir temas kurulduğunda bulaşır. Bu da vajina, anüs ya da ağızda yaraların çıkmasına neden olur.

Araştırmalara göre frengi, daha çok korunmasız ilişkilerde yaşanmaktadır. Bu yüzden kondom vb. ürünlerle cinsel ilişki sırasında korunmalıdır.

Frengi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Frengi belirtileri, çoğu kişide yaşanmaz. Ancak belirtilerin bilinmesi oldukça önemlidir. Bu belirtiler;

● Kilo kaybı,

● Saç kaybı (nadir),

● Lenf bezlerinin şişmesi,

● Cinsel organda yara,

● Deri dökülmeleri,

● Vücutta sivilceye benzer yaralar,

● Kaslarda zayıflık,

● Eklem ağrıları,

● Unutkanlık,

● Uyuşma,

● Duyma ve görme sorunlarıdır.

Frengi belirtileri, genellikle 10 ile 20 gün arasında ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri, yaşayan kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına giderek muayene olması gerekir.

Frengi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Frengi tedavisi, hastalığın seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Hastalık ileri derecede değil ise antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Ancak hastalık, tüm vücudu sarmışsa hastanede yatarak tedavi olunması gerekir.

Tedavi süresi boyunca hastanın partneri de gözlem altına alınır. Böylelikle hastalığın bulaşmasına karşı önlem alınmış olunur. Ayrıca tedavi bitene kadar cinsel ilişkiye girilmemesi konusunda uyarılarda bulunulur.

Kişilerin Frengi hastalığına yakalanmaması için korunmalı ilişki dışında sağlık kurumlarında gerekli testlerin yapılması da önemlidir. Bu sayede tüm önlemler alınmış olunur.