• Aybüke Eker

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır ve Etkileri Nelerdir?

Cinsel birleşmeniz planlandığı gibi ilerlememiş olabilir. Aşağıdaki durumlardan birini yaşadıysanız ertesi gün hapı kullanabilirsiniz;


  • Vajinal birleşmede kondom kullanmadıysanız,

  • Düzenli doğum kontrol hapı alımınızda veya diğer korunma yöntemlerinizde herhangi bir aksaklık yaşadıysanız (ilacınızı almayı unutmuş, günleri karıştırmış, spiral randevunuzu kaçırmış veya yeni değiştirmiş olabilirsiniz)

  • Vajinal birleşme sırasında kondom yırtıldıysa veya sıyrıldıysa

  • Partneriniz zamanında dışarı çıkmadıysa

  • Zorla korunmasız vajinal sekse maruz kaldıysanız (derhal kadın doğum uzmanına ve polise başvurmanız gerekmektedir.Bu hapla ilgili bilmemiz gereken bir kaç önemli şey var. İsterseniz önce içeriğinden başlayalım. Ertesi gün hapının içinde kadınlarda bulunan progestojen hormonunun yapayını bulundurur. Progestojen vücutta sadece yumurtalık tarafından üretilmediği, aynı zamanda böbrek üstü bezlerinden de salgılandığı için aynı zamanda erkeklerde de bulunan bir hormondur. Pek çok işlevi olan progestojeni aylık regl döngümüzde yumurtalıklarımızda üretiriz. Burada önemli olan vücudumuzda ne miktarda olduğudur. Mesela yüksek dozda progestojen bazı vakalarda hamileliğin sağlıklı devam etmesi ve düşük önlemek için kullanılırken, aynı hormonun düşük dozda alınanı hamileliği engellemeye yardımcı olur. İşte ertesi gün hapı böyle işe yarar.Hamilelik cinsel birleşmeden sonra hemen aniden gerçekleşmez. Uzmanlar tarafından spermlerin bir yumurtaya tutunmak için vücudunuzda 6 güne kadar hayatta kalabileceği söyleniyor. Bu yüzden merak etmeyin, cinsel birleşmeden sonra da hamileliği engellemek mümkün. Bu haplar yumurtalıklarınızda adeta frene basar ve yumurtanın salınmasını engeller. Böylece siz yumurtlayana kadar canlı sperm kalmamış olur ve hamilelik riskiniz sıfıra iner. Eğer çoktan yumurtanız rahme indiyse döllenmeyi engellemek mümkün olmayacağı için hapı ne kadar erken alırsanız sizin için o kadar iyi.


Hapların işe yaraması için genellikle en fazla 3 gün (72 saat) ve hapın marka, cinsine göre 5 güne (120 saat) kadar almanız gerekmektedir. Fakat 5 gün bekleme riskini almak istemeyebilirsiniz, bu yüzden ne kadar erken ertesi gün hapı alırsanız istenmeyen bir durum yaşamamanız açısından o kadar iyi olur.Hapın alındığı gün kadınlar üzerinde görülmüş bazı yan etkileri bulunmakta. Bunlar genel olarak baş ağrısı, kusma ve karın ağrısı şeklinde kendini gösteriyor. Uzun vadede belirli bir zararı olduğu henüz kanıtlanmadığı için (yeterli deney, çalışma yapılmadı) uzmanlar bu konuda henüz net bir şey belirtmiyorlar fakat yan etkileri rahatsız edici olabileceği için ertesi gün hapı yalnızca son çare olarak kullanılmalı. Eğer düzenli seks hayatınız varsa ve hamilelik istemiyorsanız halk arasında "spiral" olarak bilinen rahim içi araçlardan taktırabilir veya doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz. Buna rağmen eğer birden fazla kişiyle birlikte oluyorsanız cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kesinlikle kondom kullanmalısınız. Unutmayın, korunma bir lüks değil bir gereklilik ve kendinize değer vermenin bir şeklidir.


Sağlıklı günler.


463 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.