©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

DONOVANOZ NEDİR? NASIL BULAŞIR?

DONOVANOZ NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Donovanoz hastalığı, bir bakteri hastalığıdır. Cinsel ilişki sırasında ve beslenmede hijyenik ortamın sağlanmaması sonucunda oluşur. Granüloma İnguinale adıyla da bilinmektedir. Asya ve Afrika bölgelerinde sık görülmektedir.

Araştırmalara göre Donovanoz hastalığının birçok nedeni olsa da en çok cinsel yolla bulaşmaktadır. Cinsel ilişkilerde ise birden fazla partner tercih edilmesi ve hijyenik ortamın sağlanmaması oldukça etkilidir.

Asya ve Afrika bölgelerinde Donovanoz hastalığının sık görülme sebebi de çok eşliliğin yaygın olmasıdır. Ayrıca bu bölgelerde bilinçlenme ortamları azdır.

Donovanoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Donovanoz hastalığı belirtileri, genellikle şiddetlidir. Cinsel ilişki sonrasında kendini göstermeye başlar. Bu belirtiler;

● Eklem bölgelerinde şiddetli ağrı,

● İltihaplanma,

● Genital bölgelerde ve kasıklarda şişlik,

● Baş ağrısı,

● Yüksek ateştir.

Bu belirtilerin yaşanması durumunda hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olunmalıdır. Muayene sırasında eşlerinde bulunması gerekir.

Donovanoz Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Donovanoz hastalığı tedavisi öncesinde teşhis için idrar kültür testi yapılır. Teşhis koymak uzun sürmez. Çünkü belirtileri, şiddetli şekilde yaşandığı için kendini hemen gösterir. İdrar kültür testi sonuçları pozitif çıktığında hemen tedaviye başlanır.

Donovanoz tedavisi, hastanın duruma göre değişiklik gösterebilir. İlk aşamada bir süre hastanede yatarak tedavi edilir. Bu süre zarfında sürekli gözlem altında tutulur. Hastalık hafiflemeye başladığında antibiyotiklerle tedaviye devam edilir. İlaçların eksiksiz kullanılması oldukça önemlidir. Aksi durumda hastalığın tekrar yaşanmasına neden olur.

Hastayla beraber eşine de testler yapılabilir. Eşte de Donovanoz bakterileri görüldüyse tedaviye başlanır. Eşler bu konuda bilinçlendirilir.

Tedavi süresi boyunca hastalar, cinsel ilişkiye giremez. Bu süre zarfında da muayeneler, eksiksiz olunmalıdır. Tedavi sonrasında Donovanoz hastalığının tekrarlamaması için cinsel ilişki sırasında kondom kullanılmalıdır. Kondomun kaliteli olmasına ve doğru kullanılmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda önlem alınmamış olunur.

Donovanoz hastalığı, ülkemizde yaygın olarak görülen bir hastalık değildir. Ancak bulaşma ihtimaline karşı birçok kurumda bu konuyla ilgili eğitimler verilmektedir. Ayrıca sağlık kuruluşlarında testler yapılmaktadır.

Partnerlerin cinsel ilişkiye girmeden önce sağlık kuruluşlarında test yaptırması tavsiye edilir. Böylelikle hastalığın bulaşması konusunda tüm önlemler alınmış olunur.

27 görüntüleme