©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • evrim

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum kontrol uygulamalarında implant, spiral, tüp ligasyonu gibi seçeneklerin yanı sıra prezervatif ve doğum kontrol hapı gibi daha pratik seçenekler de mevcut. İstenmeyen gebeliği önlemek herkes için büyük önem taşıyor, bu nedenle HoneyBox olarak bu yazımızda sizlere doğum kontrol haplarıyla ilgili bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz!
●Oral yolla alınan doğum kontrol hapları yumurtalığın döllenmesini engellemeye yönelik etki yaratır. Ancak, doğru zamanda alındığı takdirde %99 etki etse de her zaman aksi olasılığın da mevcut olduğunu unutmamak gerekir.


●Doğum kontrol haplarının iki çeşidi bulunur. İlki, östrojen ve progesteron hormonlarını içeren kombine doğum kontrol hapıdır ve genellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. İkincisi ise sadece progesteron hormonu içerir ve “mini pill” olarak bilinir. Emziren annelere veya östrojen duyarlılığı olan kadınlara tavsiye edilmektedir.●Doğum kontrol hapları hamileliği, spermin yumurtaya ulaşıp dölleme işlemini gerçekleştirmesinin önüne geçerek engeller. Bunu, doğum kontrol hapının içerisinde yer alan hormonların vücuttaki ovulasyon aktivitesini durdurma özelliğiyle gerçekleştirir. Aynı zamanda vücuttaki serviks mukusunun yapısını değiştirerek spermin yumurtayı bulmasını zorlaştırır.


●Doğum kontrol hapları, kullanılmaya başlandığı günden yedi gün sonra hamilelikten koruma etkisini göstermeye başlar. Örneğin, ilk hap eğer pazartesi günü alındıysa güvenli cinselliğin ilk günü bir sonraki hafta pazartesi günü olacaktır. Bu nedenle bu yedi günlük süreçte prezervatif gibi diğer doğum kontrol yöntemlerine başvurulması tavsiye edilir.●Doğum kontrol hapına başlamak için en uygun zaman aralığı genellikle regl döneminin ilk günüdür. Hapın her gün aynı saatte kullanılması tavsiye edilmektedir. Kahvaltıdan sonra veya yatmadan hemen önce alınması, kolay hatırlanması açısından mantıklı zamanlamalardır.


●Doğum kontrol hapının hamileliği engellemek haricinde bazı pozitif yan etkileri de bulunmaktadır. Bu faydalar kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genel olarak aşağıdaki alanlarda etki göstermetedir:

-Akne tedavisi

-Yumurtalık ve göğüs kisti tedavisi

-Adet düzenleme

-Kemik erimesi tedavisi

-Yumurtalık kanseri tedavisi

-Rahim, yumurtalık ve fallop borusunda enfeksiyon tedavisi


Düzenli kullanıldığında hormonları dengeleyen ve adet döngüsünü belirli bir sıraya sokan doğum kontrol hapı, aktif cinsel hayatı olmayan ama çeşitli yumurtalık veya hormon problemleriyle mücadele eden hastalara da tavsiye edilmektedir.


Doğum kontrol hapı, kullanmayı bıraktığınızda etkisini kaybeder ve hamile kalmak isteyen anne adayları için herhangi bir sorun teşkil etmez.


●Doğum kontrol hapının ilk kullanım zamanlarında bazı negatif yan etkileri olabilir. Bunlar kusma, baş ağrısı, mide bulantısı, kilo artışı, cinsel isteksizlik ve ruh hali değişimleri gibi geçici problemlerdir. Bu etkiler 1-2 hafta devam edebileceği gibi 2-3 ay şeklinde de seyredebilir. Ancak daha uzun süre devam ederse bir doktora başvurulması tavsiye edilir.


●Ayrıca, unutmamalısınız ki, hapın herhangi bir cinsel hastalık riskine karşı koruyucu bir etkisi yoktur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için prezervatif ya da aşı gibi alternatif yöntemler mevcuttur. Doğum kontrol hapının bulaşıcı hastalıkları önleme, geciktirme veya tedavi etme gibi işlevleri bulunmamaktadır.

Doğum kontrol hapları cinsellikte daha güvenilir bir ortam yaratarak çiftlerin daha rahat ve huzurlu olmasını sağlar. İstenmeyen gebelikle karşı karşıya kalan çiftler psikolojik anlamda yıpranmaktadır. Bu nedenle doğum kontrol haplarının hem fiziksel hem psikolojik etkisinden söz etmek mümkündür.
Öğrenmeye devam etmek için HoneyBox’ı takipte kalın!

https://twitter.com/letshoneybox

https://www.instagram.com/letshoneybox

KAYNAKLAR: livetoblooom.com