©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Cinsel İlişkinin Ağrılı Olması

Cinsel ilişkide vajinal bölgede ağrıların oluşması nispeten sık yaşanan durum olarak görülmektedir. İlk defa cinsel ilişki temasına giren çoğu kadınlarda az veya çok oluşabilecek ağrılarla karşılaşabiliyor. Özellikle de henüz bu duruma hazır olmayan bireylerin yaşamış oldukları birliktelik sonunda kadın vajinal bölge ağrısının dayanılmaz bir boyuta taşınması söz konusu olabilir. Burada belirlediğimiz durumlar cinsel ilişki temasında oldukça yaygın olarak görülen sorunlar arasında bulunmaktadır. Bunun dışında cinsel deneyimin üzerinden uzun bir süre geçmesiyle devam eden ağrılar ve cinsel ilişki sonrası oluşan kanamalar tıbbi müdahaleler gerektirebilir. Tıp dünyasında cinsel deneyimden beri var olan ilk ağrıya birincil disparoni, sonradan oluşan ağrılara da ikincil disparoni ismi verilmektedir. Her iki seçenek göz önüne alındığında tedavi süreci belirlenerek gerekli tetiklerin yapılması oldukça önemlidir.

İlişki Esnasında Ağrı Neden Olur?

İlişki sonrasında oluşan ağrılar belli başlı olarak farklı kategorilere ayrılmaktadırlar. Kızlık zarı, menopoz, doğum kesici, enfeksiyonlar oluşan tahrişler gibi pek çok neden sayılabilmektedir. Kızlık zarı penisin vajinayla buluşması esnasında rahim önünde bulunan ince tabakalı bölmenin ardından oluşan ağrıya denilmektedir. Bu süreçte tabaka içerisinde bulunan damarlardan hafif veya şiddetli olacak şekilde kanamalar meydana gelebiliyor. Menopoza bağlı olarak oluşan ağrıların temel nedeniyse vajinal bölgenin kuruluk yaşaması ve esnekliğini yitirmesinden kaynaklı olarak ağrılara sebep olabiliyor. Doğum kesici ağrıları, doğum esnasında kadının vajinal bölgesinin yırtılması veya zedelenmesinde atılan dikişlerin kabuk tutmasıyla gerçekleşiyor. Dikiş yerlerin iyileştirilmesi için Nedbe olarak isimlendirilen tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Buda cinsel ilişki sırasında kadının ağrı duymasına sebep olmaktadır.

Vajinal Bölgeye Bağlı Nedenler

Kadın vajinal bölgesine bağlı olarak enfeksiyonlar, kitle, tümör, yabancı cisim, doğumsal vajina kusurları gibi nedenler baş göstermektedir. Rahim ağzında oluşan vajinal enfeksiyonu ileri seviyeye ulaşmasıyla kadınlarda cinsel ilişkinin acıyla geçmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte kadın rahminde kitle nadir olarak görülmektedir. Büyük kitlelerin oluşmasında ağrı ve kanamaların söz konusu olduğu durumlar yaşanabiliyor. Kadının yeterince hazır olmaması durumunda girilen cinsel ilişkide vajinal tabakada tahriş ve sarkmalar meydana gelebiliyor. Buda gerilmeye bağlı ağrıların doğmasına imkan sağlamaktadır.

327 görüntüleme