©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

BEL SOĞUKLUĞU NEDİR? NASIL BULAŞIR?

BEL SOĞUKLUĞU NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Bel soğukluğu hastalığı, Gonore olarak da bilinmektedir. Cinsel ilişkisi sırasında Neisserria gonorrhoeae adı verilen bakteriler, vajinal sıvısı ya da semen aracılığıyla partnere bulaşır.

Bel soğukluğu, dünya genelinde riskli hastalık olarak kabul edilmektedir. 15-24 yaşlarındaki erkeklerde sıklıkla görülmektedir.

Bel soğukluğunda idrar yolları, cinsel organlar, boğaz ve rektum ciddi oranda etkilenir. Kadınlarda rahim ağzı da etkilenmektedir. Bel soğukluğu olan annelerde, doğum sırasında bebekte etkilenir. Bu yüzden doğum öncesi tedavi olunması gerekir. Doğum esnasında bel soğukluğundan etkilenen bebeklerin gözlerinde rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Bel soğukluğu hastalığına karşı alınabilecek en önemli yöntem, cinsel ilişki sırasında korunmaktır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu belirtileri, cinsiyetler arasında farklılıklar gösterir. Her iki cinsiyette de belirtilerin ortaya çıkma süresi, 4 ile 6 gün içerisindedir. Bazı kişilerde belirtiler görülmemektedir. Ancak bu nadir görülen bir durumdur.

Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri;

● Penis ucunun kızarması,

● İdrar yapımı sırasında yanma ya da ağrı hissetme,

● Yeşil, sarı veya beyaz akıntı,

● Testislerde şişliktir.

Araştırmalara göre erkeklerin %10’u belirti yaşamamaktadır.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri;

● İdrar yapımı sırasında ağrı hissetme,

● Vajinal akıntı,

● Cinsel ilişkide acı duyma,

● Regl dönemi haricinde kanama,

● Cinsel ilişkiden sonra kanama,

● Genital bölgenin kaşınması,

● Pelvik bölgesinde ağrı hissetmedir.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtilerinin yaşanması, erkeklere göre daha azdır. Bu yüzden genellikle evlilik sağlık kontrollerinde ya da hamilelik döneminde öğrenilir.

Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Konulur?

Bel soğukluğu tanısı, sadece sağlık kuruluşları tarafından konulabilir. Genellikle idrar testi yapılır. Ancak bazı durumlarda boğaz ya da rektum örnekleri alınarak inceleme yapılabilir.

Yapılan tanılarda genellikle bel soğukluğunun cinsel yolla bulaştığı görülmüştür.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bel soğukluğu tedavisi, ilaç yoluyla yapılmaktadır. Hastanın yaşına göre iğne ya da hap verilmektedir. Ancak hastalık ileri derecede ise hastanede yatarak tedavi de olunmaktadır.

Bel soğukluğu, genellikle cinsel yolla bulaştığı için eşlere de test yapılır. Test sırasında eşte de bel soğukluğu görüldüyse tedavi edilir. Sonuç negatif ise bulaşma ihtimaline karşı tedbirler alınır.

Doğum sırasında anneden bebeğe geçen bel soğukluğunda bebeğe ilaç tedavisi uygulanır. Kısa sürede olumlu sonuç elde edilebilir.

Bel Soğukluğuna Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Bel soğukluğu önlemleri, hastalığın bulaşmaması için oldukça önemlidir. Korunmasız cinsel ilişkiye girilmemelidir. İlişki sırasında kondom yırtılması gibi durumların yaşanmaması için kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Tek eşliliğe özen gösterilmelidir. Eşte bel soğukluğu riski varsa tedavi bitene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.