©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Adet Kanaması Zamanlaması Nasıl Yapılır

Sağlıklı vücuda sahip olan bir kadın her ay kendisini tekrarlayan yenilenme sürecinin önemli parçası olarak bilinen 1 ila 5 gün arasında değişiklikler gösteren adet kanaması döneminden geçmektedir. Kanama bazı durumlarda iş hayatını ve gündelik yaşamı oldukça ciddi şekilde etkilemektedir. Karın bölgesinde oluşan kasık ağrıların çoğalmasıyla oluşan kramplar zor zamanlar yaşatabiliyor. Bazı kadınlarda da oldukça hafif şekilde geçen adet dönemi hiçbir sorun yaşanmadan kısa süre içerisinde yumurtalıkların kendini yenileme işlemleri gerçekleşebiliyor. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda ileriki süreçlerde planlanan evlilik, balayı, toplantı, iş yoğunluğu veya buna benzer olayların gerçekleşmesi durumunda adet günlerine denk gelinebilmektedir. Buda oluşacak olan sancılar kadında dezavantajlar teşkil edebilir. İşte tamda bunları yaşamamak adına doktor gözetiminde veya kendiniz alacağınız önlemlerle birlikte adet döneminizi ileriki bir tarihe erteleyebilirsiniz.

Regl Sürecinde Tarihin Kendi Kendine İleri Alınması

Adet kanamasının geciktirmesi doktor tarafından önerilen doğum kontrol haplarıyla gerçekleştirilmektedir. İki kutu arasında değişiklikler gösteren kullanımı sırasında adet gününüzde erteleme yaparak bir sonraki ileri tarihte döngünün meydana gelmesini sağlayabilirsiniz. Doğum kontrol hapı ertelenmek istenen tarihe kadar doktor tarafından önerilen tablet kullanıma göre değişiklik gösterebiliyor. İlaç takviyesinin kesilmesi andan itibaren bir hafta içerisinde kanaması başlamaktadır. Bu ilaçları senede bir kereden fazla kullanmayı öngörüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini bildirelim. Doktorun belirlediği tarihlerden itibaren ilaçları kullanmaya devam etmeniz veya bir diğer kutuya geçmeniz halinde göğüslerde şişkinlik adet sancıları yaşama gibi pek çok ağrıyla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Önerilmeyen Yöntemler

Adet sürecini geciktirmek isteyen kişiler veya farklı sorunlar yaşayan bireyler eczanelere giderek sorunlarını dile getirip doktor muayenesi olmadan bazı ilaçları alabilmektedirler. Özellikle de adet dönemlerini ileriki tarihe ertelemek isteyen kişiler sık olarak adet erteleme veya söktürücü iğnelere eczane vasıtasıyla ulaşarak kullanabilmektedirler. Hormon dengesini bozan bu ilaçların bilinçsiz şekilde kullanılması düzensiz adet kanamaların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu süreç normal kadınlarda ay içerisinde belirli günlerde gerçekleşiyor. Fakat hormon bozuklukların meydana gelmesiyle birlikte değişik tarihler veya ay sarkmaları gibi durumlar söz konusu olabiliyor. O yüzden mutlaka jinekolog eşliğinde kullanmanızı öneriyoruz.

8 görüntüleme