©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Adet Kanaması Sorunları

Normal bir adet döngüsü kadınlarda ortalama 28 günde bir görülmektedir. İlk günden diğer sürece kadar oluşan durumlar tamamen normal ve sağlıklı kadın bedenin yaşamış olduğu durumlar arasında bulunuyor. Adet gören kişiler 4-5 gün arasında devam eden sancılı dönemler geçirmektedirler. İlk gün daha fazla ağrıya neden olan regl süreci ilerleyen günlerde hissedilmeyen ağrılarla son bulmaktadır. Jinekolog araştırmalarına göre 7 gün içerisinde gerçekleşen regl süreci sonunda kadınlarda 40 mililitre kan kaybına neden oluyor. Bazı kadınlarda düşük olasılıklarla meydana gelen iki adet ortasında oluşan adet döngüsünde leke tarzındaki kanamalar oluşabiliyor. Bu kadınlarda yumurtalama sırasında gerçekleşen leke tarzındaki kanamalar her ay düzenli şekilde kendini tekrar eder ve normal dışı durum olarak kabul edilmez.

Düzensiz Adet Kanaması

Düzensiz adet kanamaları pek çok sorundan ötürü gerçekleşebiliyor. Üreme çağında olan kadınlarda aktif cinsel yaşamları yüzünden düzensiz kanamalar sıkça görülebiliyor. Bu yüzden adet gecikmesi olarak başvuruda bulunduğunuz jinekoloğun sizlere soracağı ilk soru gebelik durumu olabilir mi? Sorusu olacaktır. Doğum kontrol hapları veya geciktirici haplar kullanmanız durumunda da adet gecikmelerine maruz kalabilirsiniz. Kızlarda oldukça can sıkan bu durum doktorun yapacağı incelemeler sonucunda ortaya kesin olarak çıkabilmektedir. Normal olarak rahim içerisinde oluşan bezler yüzünden de adet kanaması sorunlarını doğurabilmektedir. Kadın vücudunda yer alan Tiroid bezi hormonun az veya çok olması sebebiyle de regl kanamaların bozulmasına neden olabiliyor.

Adet Görememe

Adet görememe durumu kadınlarda regl sürecinin 3 defa üst üste gecikmesi ve 6 ay boyunca adet kanamasının meydana gelmemesi durumudur. Bununla birlikte sık adet görme, ara kanaması, ilişki sonrası kanama, seyrek adet görme, az kanamalı veya uzun süreli adet sürecinin oluşması gibi birden fazla adet görememe sorunu yer alabilmektedir. İlişki sonrası kanamalarda kişinin cinsel temastan bir gün sonra beklenmedik şekilde oluşan kanama durumuna denilmektedir. Sık olarak görülen bu durumda doktora başvurmanızda fayda olacaktır. Henüz ergenlik dönemine ulaşmayan kız çocuklarında meydana gelen vajinal kanamalara normal adet görme gözüyle bakılmaması gerekiyor. durumun aydınlatılabilmesi için mutlaka jinekoloğa muayene olmanız gerekiyor.

2 görüntüleme