©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Aybüke Eker

Adet Kabı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En son güncellendiği tarih: Şub 26Adet Kabı Nedir?

Adet kabı regl günlerinizde tekrar tekrar kullanabileceğiniz bir hijyen ürünüdür. Kauçuk veya silikondan yapılma bu huni şekilli ürün, vajinanın içine yerleştirildiği zaman akıntıyı içine hapseder.


Adet kabı diğer pek çok üründen daha fazla kanamayı kontrol edebilme özelliğiyle, özellikle çevreci kadınlar tarafından dünyada fazlaca tercih edilmeye başladı. Ped ve tamponlarda kullanılan kağıt, plastik, pamuk gibi üretimi çok fazla enerji tüketen ve geri dönüşümü zor olan ürünler yerine uzun süre aynısı kullanılabilen bu silikon kaplar çevreye daha az zarar veriyor.
Nasıl Seçilir?

Online satışı oldukça fazla olan kapları satın almadan önce karar vermeniz gereken şey hangi boy kabın sizin için uygun olduğu. Göz önünde bulundurmanız gereken unsurlardan bazıları;

*Yaş

*Rahim boynu uzunluğu

*Akışınızın genel olarak yoğun olup olmadığı

*Kabın esnekliği

*Pelvik taban kasınızın güçlülüğü

*Normal doğum yapıp yapmadığınız


Küçük kaplar genel olarak 30 yaş altı ve normal doğum yapmamış kadınlar için uygun olurken, büyük kaplar 30 yaş üstü doğum yapmış kadınlar için uygun oluyor.
Nasıl Kullanılır?

İlk kez kullananlar için yerleştirmek biraz zor olabilir, rahatlamak için kabı suyla ıslatabilir veya su bazlı kayganlaştırı sürebilirsiniz.

Eğer daha önceden tampon yerleştirdiyseniz, bu da sizin için aynı kolaylıkta olacaktır.


Öncelikle ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Kabın dışını ıslatın.

Kabın geniş kısmını elinizle büzüp kağıt katlar gibi ikiye katlayın, sonra tekrar katlayın.

Rahim ağzına gelene kadar kabı itmeniz gerekmekte, dışarıda parçası kalmayacak şekilde. Tıpkı bir tampon gibi.

Kabı vajinaya yerleştirdikten sonra, daha önce katladığınız yerlerin açılması için ters yönde biraz çevirin, böylece adet kabınız mühürlenmiş oldu.

Eğer regl kabını doğru yerleştirdiyseniz, içinizde hissetmiyor olmanız gerekir. Rahatça hareket edebiliyor, zıplayabiliyor, yüzebiliyor, hatta yoga bile yapabiliyor olmanız gerek. Eğer hissedebiliyorsanız, bir şeyleri doğru yapmamışsınız demektir.


Nasıl Çıkarılır?

Regl akışınıza bağlı olarak genelde bir adet kabını 6-12 saat arası kullanabilirsiniz. Yani geceleri uyurken içiniz rahat olsun. Ama 12 saati geçirmeden kabı boşaltmanız gerek, eğer 12 saatten önce kabınız dolduysa daha da erken boşaltmanız gerekir. Aksi takdirde sızıntılar olacaktır.

Çıkarırken kabın dibini tutun ve daha önceki mühürü bozmak için altından sıkın. Sadece sapından tutarak çekmemeye özen gösterin. İçindekini lavaboya dökün. Yıkayın, durulayın ve yeniden kullanın.


Adet Kabı Bakımı

Tekrar kullanmadan önce adet kapları kesinlikle yıkanmış ve durulanmış olmalıdır. Doğru kullanım ve bakımla tekrar kullanılabilen adet kaplarının kullanım süresi 6 aydan 10 yıla kadar değişebiliyor.Avantajları;

Tamponlardan daha sağlıklı,

Ped ve tamponlardan daha fazla kan hapsetme özelliği var,

Çevre dostu.


Dezavantajları;

Biraz dağınıklık yaratabilir,

Yerleştirmesi ve çıkarması biraz zor olabilir,

Vajinal tahrişe sebep verebilir,

Alerjik reaksiyon yaratabilir.


Kararınızı vermeden içinizin rahat olması için kadın doğum uzmanınıza danışabilirsiniz, size anatominiz hakkında en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.


Sağlıklı günler.

256 görüntüleme