• Melisa Magriso

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet düzensizlikleri kadınların yaşantıları boyunca sıkça rastlayabilecekleri hastalıklar arasında bulunuyor. Her 10 kadından 1’inin mutlaka yaşadığı düzensiz adet gecikmeleri menopozun başlıca nedenleri arasında sayılmaktadır. Adet düzensizlikleri belirli olarak 20 ila 40’lı yaşlarda meydana geliyor. Bu durum tamamen hormonsal değişikliklerin meydana gelmesinden kaynaklanıyor. Bunun yanında kullanılan doğum kontrol hapları veya adet geciktirici haplarda düzenin bozulmasında rol oynamaktadır. Adet düzeni ay içerisinde 24 ila 35 gün arasında seyredilmektedir. Ortalama 4 ila 6 gün arasında süren regl süreci kişiden kişiye yapı olarak değişiklik gösterebiliyor. Düzensizlik konusunda günde ortalama 4-5 Ped tüketilmesi normal olarak karşılanıyor. Fakat aşırı kanın gelmesi ve bunun üzerinde Ped kullanma zorunluğu yaşanması normal karşılanmamaktadır. Adet sürecinin 21 günden az sürede meydana gelmesi sık adet görme olarak tanımlanırken 35 günden fazla olması ise seyrek adet görme olarak değerlendiriliyor.

Adet Düzensizlikleri Neden Olur?

Adet düzensizlikleri kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Stres, düşük vücut ağırlığı, polikistik over sendromu, aşırı kilo veya obezite gibi durumlar adet düzensizliğinde başrol oynamaktadır. Doktorlar tarafından önerilen doğum kontrol haplarının da kullanılması bu durumu tetiklemektedir. Düzenli beslenmenin ardında yaşadığınız yoğun streslerden kendinizi arındırmanız adet düzensizliklerin önüne geçebiliyor. Fakat adet geciktirici gibi haplar kullanmışsanız normalin seyrinde ilerleyen regl sürecinizin farklı tarihlerde meydana gelerek düzensizlikler doğurabilir. Buda ilerleyen aylarda önceki zamanlamaların aksine devam edecektir.

Sık Adet Görenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Sık adet gören kadınlarda kansızlık ve kan kaybı durumları görülebiliyor. Normal olarak her ay düzenli şekilde ilerlemesini devam ettiren döngüler sorun teşkil etmiyor. Fakat sık veya seyrek şekilde görülen regl süreçleri kendileriyle birlikte bir takım sorunlar getirebiliyor. Buda kişide demir eksikliğin doğmasına neden olmaktadır. Önemli faktörler arasında bulunan demir eksikliği yaşandığı taktirde kişinin bağışıklık sistemi kuvvetsiz hale gelerek daha çabuk hastalanmasına neden olmaktadır. Sık adet görme normal olarak menopoz sürecine yakın olarak meydana gelebiliyor. Bu süreçte de size en yakın jinekolog doktorunuza başvurmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

14 görüntüleme

©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.