©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Adet Düzensizlikleri ve Ara Kanama

Kadın üreme sistemi genel olarak yumurtalıkların içerisinde salgılanan hormonlar tarafından kontrol edilmektedir. Kadınlarda ergenlik dönemi çağında başlayan adet dönemi 28 günde bir hormonların etkisiyle rahmin iç yüzünde endometrium tabakası oluşturulmaktadır. Buda kadınların olası gebelik durumlarına karşı hazırlıklı olmasını sağlar. Rahim gebelik olmaması halinde bir sonraki aya kendini tekrardan hazırlamak için de dönem içerisinde oluşturulan zenginleşmiş kalın kanı dışarıya atar. İşte bu kanamaya da halk arasında Regl adı verilir. Oluşan adet döngüleri kanamanın 1. gününden itibaren sayılarak bir diğer regl başlangıcına kadar olan süre biçiminde hesaplanmaktadır. Sağlıklı bir vücuda sahip olan kadın ortalama 21 ila 35 gün arasında değişen döngülerle Regl zamanını yaşar. Fakat belirtilen günler dahilinde Regl döngüsü olayı haricinde ara kanamalar veya aşırı kanamalar oluyorsa durum adet düzensizliği olarak kabul görülür.

Adet Düzensizliklerin Nedenleri?

Adet düzensizlikleri farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Ara kanamaların temel sebebiyse yumurtalama sırasında vücut direnci zayıflayarak hızla hormon düşüşü yaşamasıdır. Oluşan düşüşlerden kaynaklı olarak rahim içerisinde bulunan endometrium dokusu ihtiyaç duymuş olduğu hormon desteğini kaybeder ve leke tarzındaki kanamaların oluşmasına neden olabilir. Adet döngüsü dışında ara kanamalarla sıklıkla karşılıyorsanız mutlaka en kısa sürede bir doktora görünmenizi şiddetle öneriyoruz. Eğer Regl döneminiz şiddetli ve ağılı geçiyorsa, Adet döneminizin düzensizliği hormonal düşüşlerden kaynaklanıyordur. Bundan dolayı da kişinin tıbbi yardım alması gerekir. Adet düzensizliklerin genel nedenleri de aşağıdaki durumlardan oluşmaktadır.

Kullanmış olduğunuz hormonal ilaçlar,Enfeksiyon kapma,Rahim ve overlerin de oluşan habis kitleleri,Polip, miyom veya kistler,Hormon bozuklukları,Adet geciktirici haplar,Yumurta eksikliğinden oluşan sorunlar,

Gibi genel nedenler adet düzenizin bozulmasına etken yaratmaktadır. Adet düzensizliklerinizin başlıca belirtileri de kişilerde oluşan baş dönmesi, kansızlık, sürekli yorgunluk hissi, şiddetli kanamalar, regl dönemlerinizin 2 dünden az veya 7 günden fazla olması, kusma, ağrı ve kramplarla karşılaşıyorsanız sizlerde adet düzensizliğin başladığını anlayabilirsiniz. Oluşan adet düzensizliklerin başlıca nedenlerini de sizlere yukarda maddeler halinde belirttik. Eğer durumunuz oldukça kötü hal alıyorsa mutlaka sizlere en yakın doktora başvurmanızı öneriyoruz.

213 görüntüleme