©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Adet Düzensiliğin Nedenleri ?

Kadınlarda hormonlar sağlıklı çalıştığı sürece menopoz dönemlerine kadar düzenli periyotlarla adet görürler. Adetin normal seyrinin dışına çıkıp farklılıklar göstermesi de adet düzensizliğine yol açar. Sağlıklı bir kadının adet döngüsü arasında minimum 21 maksimum ise 35 gün vardır. Kanamanın kadından kadına istisnai durumlarda değişkenlik gösteriyor olmasına rağmen literatürde en fazla 8 gün olarak kabul edilmektedir. Aşırı kanama ve ağrı söz konusu değildir. Adet düzensizliğinin paniğe yol açmayacağı buluğ ve menopoza yakın dönemler vardır bu dönemler adetin başlangıcı ve bitişi olarak görülmesinden dolayı ciddi bir hastalığın habercisi olarak görülmez. Adet seyrinin normalin üzerine çıkması yani adet süresi, süresinin aralığı şiddeti farklılıklar göstermesi dengesizliği de beraberinde getiriyor.

ADET DÜZENSİZLİĞİN NEDENLERİ

İlaçlar

Adet düzensizliğini tetikleyen birçok sebep varken bunların en başlarında yer alabilecek ilaçlar vardır. Bu ilaçlar da ağırlıklı olarak antienflamatuer, antikoagülanlar ve hormon ilaçları başı çekmektedir.

Hormonal Dengesizlikler

Her kadında varlığını sürdüren östrojen ve progesteron hormonlarının normalin üstünde seyir göstermesinde adet düzensizliğine sebebiyet verebilir. Adet düzensizliğinde en çok yaygın olan hormon düzensizlikleri menopoza girmeye hazırlanan kadınlar için de kaçınılmazdır.

Tıbbi Olaylar

PID

Pelvik inflamatuar hastalığının da zaman zaman adet düzensizliğine yol açtığı saptanmıştır. Rahmin iç kısımlarını çizmekle mükellef olan dokunun gelişimini vücudun başka bir bölümünde sürmesidir. Beraberinde ağrıyı getirmesinin yanı sıra ağır kanamalara da yol açabilir.

Kalıtsal Kan Bozuklukları

Kadınlarda çok fazla yaygın olmasa bile bir ihtimal Genetik yollarla geçen bazı gizli hastalıklarda bu adet düzensizliğin de yerini alabilir. Aile de kalıtsal hastalıklar göz önünde bulundurulup bir hekim yardımına ihtiyaç doğabilir.

İyi Huylu veya Kötü Huylu Kanser

Servikal, yumurtalık veya rahim kanser, de küçük bir ihtimal olarak kafalarda yer edinebilirken bu ihtimalin günümüz şartlarının artık çok daha iyi olması tıbbın her geçen gün imkansızlıkları ortadan kaldırılmasıyla bu ihtimaller en aza indirgenmektedir. Sanılanın aksine iyi huylu tümöründe düzensiz adet kanamasına ve şiddeti ağrıya yol açtığı bilinmelidir. Rahim duvarı astarındaki iyi huylu endometrium da aynı etkileri gösterebilir.

381 görüntüleme