©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Melisa Magriso

Adet Döngüsü ve Kanaması

Üreme çağında olan kadınlarda 28 ila 35 gün arasında tekrar eden sürece adet döngüsü ismi verilmektedir. Halk arasında oldukça geniş isimlere ve tabirlere sahip olan regl süreci adet olmak, adet görmek, regl olmak, aybaşı olmak, mens olmak, kanama görmek, bildiğimiz hastalık geçirmek gibi birden fazla cümlelerle ifade edilebilmektedir. Kadınlar arasında daha ender rastlanan cümleler ise renkli olmak ve kirlenmek şeklinde olanlarıdır. Adet döngüsü son hastalık gününden itibaren bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zamana ve kadın vücudunda oluşan değişiklikleri ifade etmektedir. Kadının durumuna göre değişiklik gösteren regl süreci sağlıklı bireyde 21 gün içerisinde meydana gelmektedir. Normalin alt üst sınırı olarak da 28 ila 35 gün şeklinde belirlenmektedir. Regl süreci ortalama 4 gün içerisinde gerçekleşiyor. Bu esnada kadın vücudu 20 ile 80 mililitre oranında kan kaybetmektedir.

İlk Adet Kanaması Nasıl Gerçekleşir?

Kadınlarda ergenlik çağı olarak bilinen 12 ila 15 yaş arasında adet döngüsü başlamaktadır. Sağlıklı kız çocuklarında ortalama 12,5 yaş arasında adet kanaması görülüyor. Oluşan ilk regl süreci henüz yumurtlama süreci tam olarak işlevini kazanmamasından dolayı gerçek ve düzenli bir adet döneminin yaşanmasından oldukça uzaktır. Kız çocuklarında oluşan hormon salgı mekanizmaları ve genital bölgesinin olgunlaşmasından ötürü olarak yumurtlama dönemi de başlangıçlar meydana gelmektedir. İleriki süreçlerde belirlenmekte olan olgunluğa elverişli hale gelindiğinde adet döngüsü düzenli hale gelmektedir. Daha erken yaşlarda kız çocuklarında adet kanamalarının oluşması normal değildir. Belirtilen 12,5 yaş altında oluşan kanamalarda mutlaka jinekolog doktora başvurmanız gerekiyor.

Adet Kanaması Nasıl Oluşuyor?

Adet döngüsü sırasında kadınların beyin, yumurtalık ve rahim iç tabakasında normalin dışında olaylar meydana gelmektedir. Beyinde salgılanan hormonların rahim iç tabakasını uyararak başlayan süreç uyarılmakta olan yumurtalıkları hazır duruma getirmektedir. Bundan dolayı da rahim bölümü kendini oluşacak bir gebeliğe hazırlar. Vücutta istenilen döllenme gerçekleşmediğinde rahim iç tabakasında meydana gelen gebelik hazırlığı kanama yoluyla temizlenerek tekrardan kendini yenileme sürecine almaktadır. Yani kısacası adet kanamalarında meydana gelen adet döngüsünün oluşabilecek gebeliğin sağlıklı şekilde gelişebilmesi ve rahim iç tabakasının kendini tazelenmesi olarak belirtilmektedir.

6 görüntüleme