©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Admin

Adet Belirtileri Nedir ?

Her kadın ergenlik çağında başlayan adet sürecini menopoz olma zamanına kadar düzenli olarak yaşamaktadır. Regl öncesi vücutta görülen değişik hareketlerde kişinin hastalığa yaklaştığını belirtmektedir. Adet zamanından hemen önce yaşanan belirtiler genel olarak gebelikle ciddi benzerlikler barındırmaktadır. Birbirinden ayırt edilmesi zor olan bu dönem oldukça stresli olarak geçmektedir. Aybaşından itibaren son gününe kadar 21 ila 35 gün arasında yaşanan regl süreci oluşmadan önce belirtilerini vücutta göstermektedir. Adet belirtileri belli başlı olarak kişilerde farklı semptomları yaşatmaktadır. Dönemin yaklaşmasıyla birlikte bireylerde bacak, sırt ağrıları, adet öncesi sendromu, gerginlik, halsizlik, öfke duygusu, şişkinlik, meme şişmesi, hassasiyet, sivilce araları ve mide krampları görülebilmektedir. Bazı kadınlarda bu durumları gebelikle birleştirerek hamilelik belirtileri yaşadığını düşünmektedir. Fakat hamilelikte örtüştürülmeden önce iyice tartılması gerekiyor.

Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisi midir?

Erken gebelik dönemlerinde hafif lekelenme tarzında kanamalar meydana gelebilir. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Genellikle döllenme gününden itibaren 11 veya 14 gün sonra meydana gelmektedir. Bazı kadınlarda lekelenme kanamaları yaşanmıyor. Yani herkeste bu tür olaylar meydana gelmemektedir. PMS tipik olarak leke tarzındaki kanamaların meydana gelmesine neden olmaz. Adet kanamaları kişilerde 4 ila 5 gün arasında değişiklik göstermektedir. Buda hamile olmadığınızı belirtiyor. Fakat lekelenme kanamaları ara sıra tek seferde 1 gün yaşanabilecek durumlar arasında bulunuyor. Hormon değişiklikleri erken gebelikte baş dönmelerine ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Kadınlarda normal seyrin altında yaşanan erken adet görme durumları gebelikle alakası bulunmamaktadır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebe olmayı bekleyen kişiler genellikle adet gecikmelerinde direk olarak hamile olduklarını düşünmektedirler. Fakat yaşanan değişikliklerin doğrusal olarak hamilelikle birleştirmemek gerekiyor. özelliklede düzensiz adet gecikmeleri yaşayan kişileri yanıltabilir. Hamilelik belirtileri regl süreciyle benzerlikler gösterebilir. Bunlar sırt ağrıları, göğüs şişkinliği, hassasiyet, koku rahatsızlığı, düzensizlik, morarma gibi durumlarla karşı karşıya gelmenize neden olabilir. Hamileliğin erken döneminde başlayan belirtiler zaman içerisinde azalarak devam etmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta regl ile hamileliği karıştırmamanızdır. Kusma, baş dönmesi, gündüz saatlerinde bulantı halleriniz giderek artıyorsa hamile olma durumunuz yüksek olabilir. Bundan farklı olarak yaşadığınız diğer belirtiler adet gününüzün yaklaştığını bildiren durumlar arasında bulunabilir.

4 görüntüleme