©2019, Tüm haklar HoneyBox'a aittir.

  • Ilgın Şimşek

2019'daki senden 2020'deki sana...

Koca bir yılı sorgulayıcı düşünceler Aralık ayı ile beraber hepimizin zihninde canlanmaya başlıyor. İç dünyamız da ay ay değerlendiriyoruz belki de kendimizi. Hatta arkadaşlarımızla bir araya gelip nelere üzülüp, neler için sevindiğimizi hatırlıyoruz. Yok spotify listeleri,yok snapchat anıları,yok instagram hikaye throw backleri derken bir yılı böyle böyle bitiriyoruz. Bir koca yıl biterken haliyle gelecekteki sene için umutlarımız, hayallerimiz, hedeflerimiz oluyor. Zaten umutsuz nasıl yaşar ki bir insan? Her yeni sabaha umutlarla uyanmasak çivisi çıkmış bu yeryüzünde sağlam kalmak için çok az sebebimiz kalır. Neyse kendimizi kötü etkilemeyelim. Güzellikleri düşünelim, iyiye odaklanalım. Ne diyorduk yeni gelen 2020 yılı. Öncelikle hepimize sağlıklı, huzurlu, mutluluk dolu ve sevdiklerimizle beraber olacağımız güzelliklerle dolu bir yıl diliyorum.

Herkes gibi bende zaman zaman yorucu, pes ettiğim ama tabi pes ettiğim noktada durup düşünüp yola devam ettiğim, artılarıyla eksileriyle, getirdikleriyle götürdükleriyle bir yılı geri de bıraktım. Ve tabi ki bende herkes gibi 2020 yılı için kolları sıvadım. Kendim için bu yılı nasıl verimli kılabilirim, kendime neler katabilirim, neleri onarıp nelerden vazgeçebilirim onları düşünmeye başladım. Ve 2020’deki yapmak isteklerimle ilgili kendime bir liste oluşturdum. Siz de bana katılıp bu yıl beraber yenilenmeye ne dersiniz? Hadi o zaman 2020’deki olmak istediğimiz kendimize birtakım sözler verip yapmamız gerekenleri listeleyelim.


Geçmiş gitti bitti!

Öncelikle geçmişten kurtuluyoruz. Kurtuluyoruz derken bir koca yılı çöpe atmıyoruz tabi. En azından geçmişteki keşkeleri, pişmanlıkları, bize olumsuzluk katan her şeyi geride bırakıyoruz. Çünkü sırtımızda kocaman bir yükle yola çıkarsak yolun yarısında yoruluruz dimi? Yaşananlar için başkalarını suçlamıyoruz. Belki de sadece öyle olması gerekti ve oldu bitti. Olumsuz anılara veya kişilere bizi biz yapmalarına vesile oldukları için teşekkür ediyoruz. Gerçekten olmasalardı şimdiki güçlü ben, sen, biz olamazdık. Onlara teşekkür edip 3 evetle uğurluyoruz kendilerini.


Planlı Olmayı Deneyelim!

Daha önce hiç planlı programlı olmadıysan bu yıl buna başlamanın tam vakti. Eğer zaten böyle biriysen aynen kaldığın yerden devam o zaman. Hemen kendimize iyi gelecek sıcak hissettiğimiz bir ajanda, defter vs. bir şey alalım. Yeni yıl hızlı başlıyor. Öğrenciler için final haftaları, çalışanlar için yeni yıl yoğunluğu. Yani biz ay yeni yıl da ne olacak falan derken o koşturup gidiyor bile. Ajandamızın ilk günlerine not edeceğimiz sınavlarla, toplantılarla, doğum günleri veya özel günlerle bu planlı hayata notlar alarak başlayalım. Eminim yeni başlayanlara çok iyi gelecek bu düzen. Ama söz verin pes etmek yok. Şunu da küçük bir dipnot olarak belirtiyim. Tabi zaman zaman hiçbir şey yapmak istemeyeceğimiz günler olacaktır muhakkak. O zaman hayatı biraz akışına bırakmak gereke bilir. İzin veriyoruz kendimize.


Farklılaş & Değiş!

Ay ben yapamam değişemem (veya bu yaştan sonra ne değişmesi) deme. Değişim bizim elimizde. Biz istersek her şey mümkün. Değişmekten kastım ufak dokunuşlar tabi. Bedenen olabilir, ruhen olabilir. İnsanın mayası belli komple yeniden yaratamayız ya kendimizi. Mesela sabah kalktığında su içme alışkanlığın yok mu? Edinmemen için bir sebep görmüyorum. Hem bunun sağlığımız için önemi yadsınamaz. Spor yapmayı seviyor ama spor salonuna gitmek istemiyor olabilirsin. O zaman işe hafta içi veya hafta sonu yürüyüşe çıkarak başlayabilirsin. Yaşın kaç olursa olsun her gün kendini yeniden keşfediyorsun. Belki de senelerdir piyano çalmak istiyordun ama ihmal ediyordun. Etme. Hemen şimdi bir piyano kursu araştırmaya başla. Bu küçük şeylerin sana kattığı farklılığı ve değişimi görüp neden daha önceden başlamadım diyeceksin. Pişman olma ama geç kalmış sayılmayız zaten.


Kendini Sevmezsen Her Şey Eksik Kalır!

Bunca şey dedik ya bunları ne için yapıyoruz? Kendimizi iyi hissetmek için. Ee eğer biz kendimizi sevmezsek nasıl yaparız bunca şeyi? Önce kendini seveceksin. İnsanlar seni sevmese bile sen kendini. İnsanoğlunun bir gün dediği ertesi gün değişiyor. Seni onun veya onların sevgisi var etmedi. Onlar sevmedi veya gittiler diye sen eksildin mi şimdi? Hayır tabiki de. Kimsenin seni sarıp sarmalamasını beklemeden sıkıca sarıl kendine. Önceliklerini bil. İstemediğin, hoşlanmadığın şeyleri yapma. Hayır demesini bil. Hep evet demekle yürümez bu hayat, yorarlar insanı. Hiçbir şey kusursuz değil elbette. Sen de,ben de. Bu kusurlarla da sev kendini. Seni sen yapan da onlar. Bazen başarılı olacağız. Bazen dibe ineceğiz. Unutma ki; dibe inmeden yüzeydeki güzelliği anlayamazsın. Onu da deneyimlemek lazım hayatta. Kendine ve yapabileceklerine inan ve güven. Bu hayat senin. Kumanda senin elinde.

Bu listeyi dilediğince değiştirebilirsin. Seni tanımıyorum ama hepimiz hemen hemen aynı sorunlarla boğuşuyoruz, aynı şeyleri yaşıyoruz. Ben genel bir şekilde özetlemek istedim yeni yıl değişimlerini. Dediğim gibi kumanda senin elinde, bu hayat senin ve dilediğince yaşa. Hayallerini yaşamayı ihmal etme. Ve her ne olursa olun bu yılı sevmekten vazgeçme. İyi seneler :)

Sevgilerimle

Ilgın

69 görüntüleme